V posledních týdnech se tu bouřlivě diskutuje co danit a jak. Následujícím textem bych chtěl vysvětlit CO, otázkou JAK se v tomto článku nebudeme zabývat.
Popisoval jsem na fóru jak to dělám já a ještě někteří další, což je systém, kdy daním jen to, co si fyzicky pošlu v rámci zdaňovacího období na svůj účet a však musím uznat, že po bližším zkoumaní je tento postup absolutně špatný a v zásadě podvodný a tím bych se chtěl omluvit např. uživateli Georgeus25, kterého to nadzvedávalo ze židle. Bohužel tento systém je založen jen na přísloví, kde není žalobce, tak není soudce, ale je celkově špatný a velice lehce zneužitelný k nekalým praktikám. Představme si situaci, kdy bychom danili pouze to, co převedeme na náš účet a jako náklad bychom brali to, co k brokerovi pošleme. To by znamenalo že pokud bych jako podnikatel vydělal v dalších činnostech nějaké peníze, tak abych je nemusel danit, jelikož bych z tohoto zisku udělal náklady tím, že bych je jednoduše poslal k brokerovi, a to je špatně! Stejně tak tato metoda pohledu by umožňovala velice snadné “praní špinavých peněz?, kdy bych finanční prostředky získané vágním způsobem složil na účet brokera fyzicky na přepážce, doklad zatajil a tyto peníze bych si následně zaslal od brokera na svůj účet, ty zdanil jako zisk z forexu a hurá peníze jsou čisté?
Takže jak úplně správně vyhodnotit CO danit?
Nejprve je nutné si uvědomit, že náš obchodní účet u brokera, ať už je tuzemský nebo z banánové republiky, je vždy vedený na naše jméno a nebo na naší společnost, takže z tohoto pohledu je to ekvivalent bankovního účtu a veškeré finanční prostředky na tomto brokerském účtě jsou naše a ne brokera. Pokud někdo bude namítat a co když mi broker peníze nevyplatí? To už je problém každého z nás jak věrohodného a silného brokera si zvolí, stejně tak jako si volíme bankovní dům.
Dále finanční prostředky, které zašleme na obchodní účet k našemu brokerovi nejsou v tuto chvíli ještě nákladem ale stále našimi finančními prostředky pouze jsou uložené na jiném místě, než na bankovním účtu a nebo pod pod polštářem.
Po kapitalizaci obchodního účtu obvykle přichází období vlastního obchodovaní výsledkem tohoto obchodovaní jsou jednotlivé výsledky našich obchodu, které jsou buď ztrátou a nebo ziskem. Pro výsledné číslo CO chceme danit je to v případě, že pokud je účet vedený v CZK poměrně snadné stanovit mohlo by to být jako tato tabulka:
Je patrné že jsme, že jsme na účet vložili 10 000,- CZK pak provedli sérii obchodů s různými výsledky a náš konečný zůstatek činní 21 420,- CZK. Pakliže odečteme počáteční vklad, tak je nyní za sledované období zisk 11 420,- CZK a to je přesně ta částka, kterou chceme danit, pak už jen záleží na ostatních aspektech toho jak kdo přesně daní a jak s tímto číslem naloží dle formy, kterou používá pro svoje daně a nebo podnikaní.
Trošku komplikovanější to máme v případě obchodního učtu vedeného v cizí měně, zde uvedu EUR. Tam je potřeba si vést ještě vedlejší výpis našich obchodu (takové malý účetní deník), kde budeme každý náš ukončený obchod, kde zisk a nebo ztráta byla v EUR převádět do CZK dle aktuálního kurzu vyhlášeného ČNB v okamžiku ukončení obchodu. Tak jako v tabulce níže.
Zde vidíme, že jsme si převedli z běžného účtu v CZK 27 000,- Kč na obchodní účet u brokera. Dále jsme prováděli obchody, které končí nějakým ziskem a nebo ztrátou, které jsou u brokera uvedeny v EUR, zde v případě uzavření obchodu musíme do naší tabulky zisku a ztrát uvést tuto částku v EUR převedenou dle kurzu ČNB, jaký byl v okamžiku ukončení obchodu. Touto metodou získáme funkcí SUM konečný výsledek buďto zisk jako v tabulce a nebo ztrátu (počáteční vklad v tomto není započítán). Toto číslo je to, se kterým budeme dále pracovat stejně jako v případě, kdy se jedná u obchodní účet vedený v CZK.
V případě, že si finanční úřad vyžádá podklady, tak v případě, že je obchodní účet v CZK tak stačí dodat výpis z obchodního účtu a v případě, že se jedná o obchodní účet v cizí měně tak výpis z obchodního učtu od brokera doplněný o náš “účetní deník?, kde jsme jednotlivé obchodní transakce převedli z cizí měny do CZK, dle kurzu ČNB v době ukončení obchodní transakce.
V případě této interpretace, které jsem zde napsal bychom měli všichni mít čisté svědomí ohledně otázky CO danit, dále je pak už na jiný článek a nebo na zvážení každého z nás JAK danit.
Věřím, že toto vysvětlení by mohlo spoustě z nás, kteří tápou pomoci a pokud máte někdo ještě nějaký postřeh tak šup s ním do diskuse pod tento blog.
Josef Nykl