Daňová reforma vypadá, že je krok správným směrem, protože podpoří investice v USA a motivuje k danění zisků nadnárodních korporací doma. Její načasování je ale krajně nevhodné, mírně řečeno. Místo aby reforma a s ní spojená fiskální expanse vytvořila pracovní místa, tak nyní spíše zvýší inflaci a rozpočtový schodek Spojených států. To vše v době, kdy úrokové sazby rostou a každý další půjčený dolar bude draze zaplacený.
Porovnání vývoje americké míry nezaměstnanosti (modře, levá osa) a hlavní úrokové sazby Fedu (červeně, pravá osa):
Srovnejme situaci s lety 2010-11, kdy úrokové sazby byly na nule, nezaměstnanost byla v blízkosti 10 % a Republikáni nedali Obamově vládě ani cent navíc, protože se muselo šetřit. A ti stejní Kongresmani nyní rozdávají a ženou ekonomiku do bodu varu. Při nejnižší míře nezaměstnanosti za 18 let se čeká nárůst fiskálního deficitu nad 5 % HDP, což nemůže dobře dopadnout.
Vývoj federálního přebytku/schodku USA v % HDP:
Co z toho vyplývá pro finanční trhy? Krátkodobě se ve Spojených státech zvýší investice, spotřeba a celkové HDP. Toto přifouknutí expanze může trvat 1-2 roky a nebude mít dlouhého trvání, protože americká centrální banka ji bude muset krotit rychlým zvyšováním úrokových sazeb.
Pro americký dolar tedy jde o krátkodobý silný pozitivní impuls. Pokud budou ke konci tohoto roku úrokové sazby v USA zhruba o 3,00 % výše než v eurozóně, tak je nepravděpodobné, aby se eurodolar podíval nad 1,2500, protože prodej dolaru a nákup eura bude pro tradery velmi drahý.
Z dlouhodobého hlediska už ale pro dolar nejde o dobrou zprávu, protože fiskální deficity budou hodnotu americké měny silně nahlodávat. Nákup EUR/USD pod 1,1500 tedy bude pro trpělivé investory dobrým krokem.
Situace připomíná rok 2005, kdy se po snížení daní Bushovou vládou americké ekonomice slušně dařilo. Bubliny se ale přifukovaly a Fed musel rychle zvyšovat sazby. Tehdy americký dolar krátce posiloval a dostal se na měnovém páru EUR/USD až na 1,1700. Následný krach tohoto stimulačně/bublinového modelu jsme ale pocítili všichni. Tento scénář už ale přesahuje 3 roky trvání, za které Donaldu Trumpovi končí jeho mandát. Zkrátka s Trumpem bude (na dolaru) ještě dobrá párty, ale po něm potopa.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Reuters