Ichimoku je součástí většiny obchodních platforem, kde bychom jej našli po boku trendových indikátorů, ale je mnohem víc než to. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejuniverzálnějších indikátorů vůbec.
Jeho klíčovým prvkem je "mrak", nebo-li Kumo, jak by řekli Japonci. Mnozí proto mluví o obchodování s indikátorem Ichimoku jako o obchodování s mrakem.
Mrakem se v tradingu označuje prostor mezi dvěma klouzavými průměry. Senkou A a Senkou B. Když Senkou A překročí nahoru Senkou B, jedná se o býčí mrak, který bude při jakémkoli budoucím cenovém poklesu představovat silný support. A o medvědím mraku mluvíme tehdy, když Senkou A překročí Senkou B směrem dolů - medvědí mrak pak představuje budoucí rezistence.
Čím je mrak širší, tím silnější support či rezistenci do budoucna představuje. Nejdůležitější charakteristikou indikátoru Ichimoku však je, že předpovídá i budoucí vývoj mraku.
Přesněji řečeno, tento indikátor předpovídá Kumo (mrak) na 26 časových úseků do budoucnosti. Díky tomu obchodníci přesně ví, kdy cena dosáhne dynamického supportu či rezistence.
Když cena dosáhne mraku, bedlivě sledujte její chování. Čím více se pohybuje v mraku, tím více support nebo rezistenci oslabuje.
Obchodování kříže Kinjun/Tenkan
Modré a červené linie na grafu nahoře se nazývají linie Kinjun a Tenkan. Jsou jedním z komponentů trendového indikátoru Ichimoku a indikují směr trendu.
Při jejich používání interpretují obchodníci jejich celkový stav, a nikoli jen jednotlivé elementy. V medvědím mraku obchodníci vyčkávají, až Tenkan (nejrychlejší klouzavý průměr) zkříží dolů linii Kinjun.
Kříž Kinjun/Tenkan je pak signálem k nákupu či prodeji - závislosti na stavu Kumo. V medvědí mraku tradeři prodávají, když se objeví medvědí kříž Kinjun/Tenkan.
A jelikož by každý obchod měl mít nastavený stop-loss a take profit, předchozí swing slouží jako přirozená stop-lossová zóna. Pro nastavení take-profit využívají obchodníci poměr risku a zisku v závislosti na daném měnovém trhu, minimálně 1:2 a ideálně více než 1:3.
Jak pracovat s linií Chinkou
Snad vůbec nejzajímavější je na indikátoru Ichimoku Kinko Hyo linie zvaná Chinkou. Je to zelená linie, která zobrazuje jak si současná cena stojí vůči minulosti.
Zní to komplikovaně a má to dobrý důvod. Ichimoku je jediný indikátor, který zobrazuje stav tržní rovnováhy (tedy rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou).
Indikátor projektuje mrak 26 časových úseků do budoucnosti a současně zobrazuje současnou cenu v 26 časových úsecích v minulosti. To linie Chinkou představuje a její rolí je vyhnout se všem "překážkám", které před ní stojí. Jinými slovy, minulým cenám.
Podívejte se na graf nahoře. Když se Chinkou (zelená linie) blíží ke svíčkám, současná cena leží 26 časových úseků před ní.
Přesněji řečeno, dva čtyřúhelníky ukazují, kde je Chinkou (vlevo) a kde je současná cena (vpravo). A když se Chinkou přibližuje ke svíčkám z minulosti, má tendenci uhýbat jim. A právě to je ten správný moment k otevření krátké pozice.
Závěrem
Ichimoku Kynko Hyo je skvělý indikátor, který nemá v technické analýze sobě rovných. To proto, že kombinuje minulé, současné a budoucí ceny a skvěle ilustruje, co měnový pár v současnosti dělá.
Tým FXOPEN