V dnešním článku se budu věnovat indikátorům, které využívám k obchodování a uvedu to i do souvislosti s minulým článkem.
Způsob jakým indikátory používám já je podle toho, co jsem viděl na fórech, docela neobvyklý. Nejedná se samozřejmě o použití typu teď to bliklo červeně - prodávat, ale mám je spíš k tomu abych mohl přesněji nastavit pravidla k obchodování čistého grafu, který by se mi bez nich občas posuzoval příliš diskrečně na to, abych podle něj riskoval peníze.
Prvním indikátorem je ATR (avarage true range). Ukazuje nám průměrné range x (dle periody) svící. Jinými slovy umožňuje mi objektivně sledovat volatilitu trhu, která je podle mě bezesporu jedním z hlavních parametrů trhu. Občas dost udivuji nad tím jak má někdo fixní SL, nebo PT. Pokud je trh zrovna pod průměrnou volatilitou, vydělá zbytečně málo a riskuje zbytečně moc a naopak. V praxi to znamená, že podle toho určuji objem na jeden obchod, aniž bych se bál, že riskuji příliš (procentuelně). Stejně tak pomocí ATR určuji profit target u některých výstupů. Je to asi jediný indikátor, bez kterého bych si nedokázal obchodování představit.
Dalším indikátorem je CCI, který má několikeré využití (lze bez problému nahradit téměř totožnými indikátory jako je RSI atd.). Konkrétně CCI je pouhý kluzák (MA) předělaný do dolního indikátoru, kde nám ukazuje odchylku od MA s danou periodou. Tu já používám vždy 10 pro všechny tf (i u ATR), protože se to poté mnohem lépe přenáší do jiných tf ( o tom dále kdo nezná).
Prvním použitím je identifikace swingu. Jednoduše – jeden swing = uzavření pod linkou a znovu otevření nad. Díky tomu mohu nejen rozlišit swingy, (v praxi to dnes moc nepoužívám, vidím to od oka), ale hlavně určit v jakém tf je daný swing ještě swing a kde už to je jen součást pohybů a nebo naopak složenina menších swingů. Z jakého tf jaký swing je rozlišuji, abych věděl jaký má daný swing otenciál. Dříve jsem vstupoval na průraz high předchozí svíčky v uptrendu, pokud to už na 5m dělalo korekci – tzv. ross hook. Obrázek pro názornost:
Druhou možností je použít CCI jako ukazatel trendu a jako ukazatel překoupených/přeprodaných oblastí.
Já osobně rozlišuji tři druhy trendu při intraday tradingu trend dlouhodobý – tj. trend z 1h, určení ala minulý článek, trend krátkodobý – určení trendu na 5m grafu ala minulý článek a trend střednědobý.
Ten určím tak, že si CCI z 1h přenesu na 5m graf (nebo se na to dívám na 1h). Přenesení znamená, že si přepočtu periodu CCI 10 z 1h grafu na 5m graf - CCI 120. Pokud je CCI nad 0 mám uptrendu, pokud pod mám downtrend. Pointa je v tom, že nikdy nejdu právě proti tomuto střednědobému trendu. Pokud mám na 1h uptrend, ale na střednědobém, začne být down, neboli na 1h se začne dělat korekce, obchoduji na 5m do směru 1h trendu pouze do chvíle proražení posledního silného swingu (normálně pokud se shoduje dlouho, středně i krátkodobý, tak jedu do trendu neustále). A stejně tak se dívám v situaci, kdy mám střednědobý trend opačný k 1h na reversní patterny. Dosáhnu tak toho, že pokud se trend mění nebo se dělá korekce, tak jdu vždy s trhem a pokud trh trenduje, tak s ním jdu taktéž, jen to víc „solím“.
S pomocí přeneseného CCI určuji, respektive jsem určoval, také přeprodanost/překoupenou trhu (na CCI pro mě zhruba od +- 250 a víc). V ten moment počkám na korekci a nejdu do trhu za žádnou cenu. Pozor rozhodně nepožívat k odchytávání vrcholu/dna).
Pak lze tyto indi používat taky např. na divergence, ale to už jsou konkrétní vstupní techniky, která já osobně nevyužívám, preferuji vstup podle ceny. A tak mi indikátory slouží víceméně k objektivnímu pohledu na trh a jeho popisu.
Ať se daří! Dussy