Středa 08. ledna 2025 03:52
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap forex

Česká inflace pod taktovkou úsporného tarifu

11.11.2022 08:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokles inflace v říjnu v důsledku zavedení energetického úsporného tarifu jsme sice očekávali, překvapil nás ovšem svojí intenzitou - náš odhad 17,5 % (versus 18,0 % v září) patřil sice k nejnižším na trhu, i tak ovšem výrazně zaostal za realitou (-1,4 % meziměsíčně,15,1 % meziročně). Překvapení jde výhradně na vrub metodice zapracování energetického úsporného tarifu a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Po jejich započítání podle ČSÚ v říjnu meziměsíčně zlevnila elektřina o 53,9 %. Naprostá většina ostatních částí spotřebitelského koše pak buď zdražovala v souladu s naším očekáváním anebo dokonce rychleji - to v případě potravin, oblečení nebo služeb v oblasti vzdělávání. I proto na rozdíl od celkové inflace, inflace jádrová zůstala v říjnu jen desetinku pod svým vrcholem na 14,6 %. Co čekat dál? Klíčové pro celkovou dynamiku inflace v nejbližších měsících bude další zdražování cen energií. Předpokládáme, že dodavatelé elektřiny i plynu budou v listopadu a následně v lednu měnit své ceníky tak, že se značná část zákazníků (bez delších fixací) přiblíží cenám implikovaným vládními stropy. Současně s tím od ledna 2023 vyprchá efekt energetického úsporného tarifu a ceny elektřiny v CPI se opět výrazně zvýší. V meziročním srovnání navíc bude sehrávat svoji roli v listopadu a v prosinci u plynu i elektřiny odpuštěná DPH v roce 2021 - nižší srovnávací základna by měla meziroční inflaci tlačit vzhůru. I když odhady inflace zůstávají v dnešní době velmi nejisté, předpokládáme, že na přelomu roku ještě výše zmíněné faktory posunou inflaci vzhůru (i když spíše jen do blízkosti 17 %). Od začátku roku 2023 pak předpokládáme postupné odeznívání vysokých cen energií z inflace. Nejistota inflační prognózy přitom zůstává extrémní nejen kvůli vysoké volatilitě samotných energií, ale zejména kvůli řadě metodických “neznámých” (řada parametrů včetně podílu zákazníků na jednotlivých typech energetických smluv zůstává neznámá). Z pohledu ČNB nakonec více než úroveň inflačního vrcholu i než dynamika energetické inflace bude důležitější “perzistence” inflace v ostatních složkách spotřebitelského koše. Zatímco u některých položek (jako imputované nájemné) vidíme již také odeznívání, velká část inflace potravin a služeb bude mít podle našeho názoru výraznější perzistenci. I proto nadále očekáváme velmi pomalé odeznívání inflace v průběhu roku 2023 a průměrnou inflaci za celý příští rok v okolí 10 %. Vyšší perzistence jádrové inflace bude hlavním argumentem pro delší stabilitu úrokových sazeb - start pozvolného uvolňování měnové politiky nadále vidíme nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Česká ekonomika zpomaluje svůj růst
    „V případě, že by kvůli šíření koronaviru hrozilo výrazné zpomalení růstu české ekonomiky, měla by zasáhnout vláda. Prostřednictvím rozpočtových opatření by mělo dojít ke stimulaci ekonomiky i za cenu vyššího než plánovaného schodku. Míra zadlužení naší země patří mezi nejnižší v Evropské unii. Neměli bychom proto opakovat chyby předchozích vlád, které škrtily rozpočtové výdaje a zhoršovaly náladu v ekonomice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Česká ekonomika zůstává odolná vůči německému a čínskému zpomalení, přesto však svým růstem nadále zaostává za Maďarskem a Polskem
    Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím letošním čtvrtletí reálně mezičtvrtletně o 0,4 procenta, meziročně pak o 2,5 procenta. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání s druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketovala s technickou recesí, do níž však nakonec podle předběžného odhadu těsně nezabředla.
  • Česká ekonomika zvládla závěr roku překvapivě dobře
    Podle rychlého odhadu ČSÚ vykázal český hrubý domácí produkt za čtvrté čtvrtletí minulého roku mezikvartální růst o 0,3 %. V meziročním srovnání HDP pokleslo o 5,0 %, tedy stejně jako ve třetím čtvrtletí 2020. Za celý minulý rok pak česká ekonomika poklesla „jen“ o 5,6 %, přičemž odhady z poloviny roku počítaly s propadem přesahujícím 7 %. Nicméně vzhledem k nejistotám sběru dat během ekonomických uzavírek nelze vyloučit, že zpřesněný odhad přinese revize. Vývoj české ekonomiky v závěru minulého roku se tak připisuje na seznam překvapivě dobrých výsledků, které jsme již pozorovali napříč Evropou minulý týden.
  • Česká exportní banka a pojišťovna EGAP bude spadat jen pod ministerstvo financí
    Tak rozhodla vláda a změnu posoudí ČNB. Jde o schválení převodu podílů ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničních věcí v České exportní bance a pojišťovně EGAP.
  • Česká firma je druhým největším výrobcem bankomatů na kryptoměny
    Česká společnost General Bytes je druhým největším výrobcem kryptoměnových bankomatů na světě s podílem na trhu 30,6 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil server coinfox.info s odvoláním na údaje od Coin ATM Radar. Podle zprávy je nyní na světě více než 4100 bankomatů poskytujících služby pro nákup a prodej bitcoinů a dalších kryptoměn.
  • Česká inflace dál zrychlí nad 18 %
    Česká inflace v červenci pravděpodobně dál zrychlí a posune se nad 18 %, a to v důsledku vyšších cen energií a dražších potravin. Energetické společnosti pravděpodobně dál v průběhu léta mění ceníky kvůli přetrvávajícím vysokým (termínovým) cenám plynu i elektřiny. A možná bude zdražování pokračovat i nad rámec dosud ohlášených změn ceníků - ceny elektřiny na (pro nás) relevantních burzách v průběhu posledního měsíce dál vzrostly a pohybují se okolo desetinásobků dlouhodobých průměrů.
  • Česká inflace nečekaně poskočila
    Tuzemské spotřebitelské ceny vyrostly v červnu o 3,3 % meziročně, což odpovídá zvýšení o 0,6 % oproti květnu. Výsledek tak předčil všechny odhady, když trh počítal s inflací na úrovni 2,9 %. Cenová dynamika tak opět vyskočila nad toleranční pásmo České národní banky, které je shora ohraničeno hodnotou 3 %. Meziměsíčně se na tuzemské inflaci nejsilněji projevil růst cen tabákových výrobků a vína. Dostavil se i pravidelný efekt přechodu z pozdních na rané brambory a svým dílem přispěly i rostoucí ceny ropy na světových trzích, které v Česku způsobily zdražení pohonných hmot a olejů o 3,1 % meziměsíčně. Oproti květnu naopak zlevňovala zelenina, nealkoholické nápoje či mléko.
  • Česká inflace nižší díky potravinám
    Česká inflace zvolnila v dubnu výrazněji, než jsme očekávali, na 12,7 % z březnových 15 %. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %, zatímco jak my, tak většina trhu včetně ČNB očekávala meziměsíční nárůst (náš odhad +0,4-0,5 %). Hlavním překvapením však byly těžko predikovatelné ceny potravin, zatímco jádrová inflace zvolňuje “plus mínus” podle našich očekávání, a to zejména díky imputovanému nájemnému. Ceny potravin poměrně překvapivě opět zcela nekorespondovaly s průzkumy mezi vybranými spotřebitelskými výrobky - výrazněji poklesly zejména ceny vajec (-12,9 %) a zeleniny bez brambor (-5 %).
  • Česká inflace po čtyřech letech znovu na cíli. Termín ukončení kurzového závazku se přibližuje
    Česko dnes zveřejnilo výsledky inflace a ta se po prudkém růstu z posledních dvou měsíců vrací poprvé od konce roku 20...
  • Česká inflace podle očekávání prudce zrychlila
    Česká inflace podle očekávání na začátku roku prudce zrychlila - meziměsíčně vzrostly ceny o 6 % a meziroční inflace tak vystoupala z 15,8 % na 17,5 %. To je blízko našeho odhadu (17,7 %), odhadu Česká národní banky (17,6 %) a lehce nad tržním konsensem (17,1 %). Na prudkém meziměsíčním zdražení se podepsaly zejména ceny elektřiny, které vzrostly o 139 %.
  • Česká inflace pod 10 %
    Inflace v červnu klesla podle očekávání trhů na 9,7 % meziročně oproti 11,1 % v květnu. Meziměsíčně zůstává inflace na 0,3 %.
  • Česká inflace poklesla k 15 %
    Česká inflace v březnu poklesla přibližně v souladu s našimi očekáváními ze 16,7 % na 15 % (náš odhad 14,8 %). Meziměsíčně ceny jen nepatrně vzrostly, a to o 0,1 %. I když celkové číslo bylo blízko našeho odhadu, při pohledu do detailu jsme v řadě oblastí byli překvapeni. A to zejména při pohledu na potraviny, které namísto předpokládaného poklesu pokračovaly v růstu. Pokles cen vajec, másla a sýrů více než vykompenzovala dražší zelenina a poměrně překvapivě i maso (na to měsíční průzkumy mezi cenami potravin neukazovaly).
  • Česká inflace poklesla výrazněji díky potravinám
    Česká inflace zvolnila dubnu výrazněji, než jsme očekávali, na 12,7 % z březnových 15 %. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %, zatímco jak my, tak většina trhu včetně ČNB očekávala meziměsíční nárůst (náš odhad +0,4-0,5 %). Hlavním překvapením však byly těžko predikovatelné ceny potravin, zatímco jádrová inflace se zvolňuje “plus mínus” podle našich očekávání, a to zejména díky imputovanému nájemnému.
  • Česká inflace pravděpodobně zpomalí
    Kurz koruny se včera držel převážně v úzkém pásmu 27,04 – 27,06 CZK/EUR. Data, která přicházela z domácí ekonomiky, byla veskrze pozitivní. Míra nezaměstnanosti...
  • Česká inflace překonala v únoru 11 %
    Index spotřebitelských cen v únoru vzrostl na 11,1 % meziročně oproti 9,9 % v lednu. Trhy očekávaly růst 10,4 % meziročně.
  • Česká inflace se může přiblížit 18 %
    Dnešní lednová inflace napoví mnohé. Předpokládáme prudký meziměsíční nárůst cen lehce přes 6 %, který potáhnou zejména ceny elektřiny. Pozadu však v lednu nezůstane řada jiných kategorií - dál by měly zdražovat vybrané potraviny (zejména mléčné výrobky a olejniny), vodné a stočné, nové automobily nebo ceny rekreací.
  • Česká inflace se snížila
    Česká inflace se v srpnu meziročně snížila podle očekávání trhů na +8,5 % oproti +8,8 % v červenci a meziměsíčně klesla na +0,2 % oproti +0,5 %. Trhy očekávaly 0,1 % m/m a 8,5 % y/y.
  • Česká inflace se zvýšila
    Inflace v dubnu vzrostla o 0,7 % meziměsíčně a o 2,9 % meziročně oproti 0,1 % m/m a 2 % y/y v březnu. Trhy očekávaly zvýšení o 0,2 % m/m a o 2,4 % meziročně.
  • Česká inflace: tentokrát je to jiné
    Léta vypadala inflace dokonale mrtvá. Abyste si jakožto Američan pamatovali takovou jádrovou inflaci, jakou mají Spojené státy nyní, musí vám být 50 let; abyste si pamatovali takovou, jakou máme nyní v ČR, musí vám být aspoň 30. Všichni na inflaci zapomněli, a to z dobrých důvodů. Nejen že od počátku 90. let minulého století ve vyspělém světě jen klesala, nevzrostla ale ani poté, co se západní centrální banky vydaly v šlépějích japonské centrální banky a začaly po Velké finanční krizi v letech 2008-9 provádět psí kusy v podobě kvantitativního uvolňování. Strukturální faktory (globalizace, internet, zapojení Číny do světové ekonomiky) a inertnost inflace vůči bezprecedentní politice centrálních bank přesvědčily všechny - centrální banky, politiky i obyvatelstvo - že inflace je mrtvá a pohřbená. Připočtěme k tomu reálnou konvergenci české ekonomiky, která přinesla konvergenci nominální, ergo posilování koruny a tudíž tlumení už beztak slabých inflačních tlaků zvenčí, a je jasné, proč jsme i v ČR nabyli dojmu, že inflace je prostě věcí minulosti.
  • Česká inflace už ČNB neznervózňuje
    Česká měna strávila celý uplynulý týden ve vleku globálního sentimentu. Ten zpočátku měnám našeho regionu přál a korunu tak vytlačil i pod EUR/CZK 26,10, v závěru týdne se ovšem otočil a korunu vyhnal zpět na startovní pozici poblíž EUR/CZK 26,30. Navzdory slušné várce tuzemských ekonomických událostí se jimi koruna nenechala nijak ovlivnit a pohybovala se v těsném tandemu například s polským zlotým. Překvapit ji pak nemohlo ani čtvrteční zasedání České národní banky, která přesně v souladu s očekáváními nechala měnovou politiku nezměněnu. Jediným mírným překvapením tak bylo nadále poměrně pesimistické vyznění ekonomické prognózy ČNB, která ovšem podle nás nestihla do výpočtů zakomponovat některé pozitivně se vyvíjející ukazatele, jelikož vyšly po její uzávěrce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024