Neděle 22. prosince 2024 05:51
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

Za poklesom pracovnej sily v USA nie je demografia

02.07.2015 18:24  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešné NFP ukázali pokles participácie obyvateľstva na pracovnej sile na najnižšiu úroveň od roku 1977. A aj vďaka tomu klesla miera nezamestnanosti (pri ktorej je menovateľom počet ľudí v pracovnej sile) najnižšie od roku 2008 na úroveň 5,3 %. To je len tesne nad úrovňou 5,2 %, ktorú považuje FED za prirodzenú mieru nezamestnanosti, teda takú pri ktorej nepracujú len tí, ktorí buď pracovať nechcú, alebo sú v procese zmeny zamestnania. Vývoj participácie v pracovnej sile:

2015-07-02_US LF participation

Problém tohto konceptu je v menovateli, ktorý sa pre výpočet miery nezamestnanosti počíta. Teda pracovnej sily. Ľudia z nej môžu vystupovať z rôznych dôvodov – môžu odísť do dôchodku, alebo nemajú záujem pravidelne sa hlásiť na úrade práce a chodiť na pohovory, buď preto, že veľká časť dávok v USA je časovo ohraničená, alebo preto, že si pri problémoch na trhu práce zvykli na to, že ich živí napr. partner alebo rodičia, prípadne začali podnikať (napr. aj kvôli obmedzeniam na trhu práce). Nižšia participácia má teda za následok štatisticky nižšiu mieru nezamestnanosti. Často sa na finančných/ekonomických weboch stretávam s názorom, že za pokles pracovnej sily v USA je primárne zodpovedná demografia. Teda, že silné ročníky odchádzajú do dôchodku, resp. predčasného dôchodku. V takom prípade by bola nižšia miera participácie prirodzeným vývojom. S týmto názorom sa ale nestotožňujem, a to z dvoch dôvodov: 1. Vývoj demografie obyvateľstva v produktívnom veku sa dá s veľkou presnosťou predikovať roky, dokonca dekády dopredu. Tí ľudia, ktorí údajne v posledných rokoch odišli do dôchodku, boli poväčšine narodení pred 60+ rokmi, takže by takýto vývoj bol zahrnutý v prognózach. Ale nebol. Nasledujúci obrázok ukazuje viaceré predikcie vývoja z posledných rokov a červenou hviezdičkou som označil súčasný stav, ktorý výrazne podstreľuje všetky predikcie:

2015-07-02_US LF participation prediction

2. Demografiu trh práce pociťuje. V tom, že veľká časť novovytvorených pracovných miest je vytvorená v segmente nad 55 rokov. Čiže silné generácie sú ešte pred dôchodkovým vekom. Pokiaľ by tomu bolo tak, že silné generácie odchádzajú z pracovnej sily, tak by zamestnanosť v tejto vekovej kategórii klesala, alebo stagnovala a nie prudko rástla:

2015-07-02_jobs older

Pokiaľ by sme brali do úvahy mieru participácie z predošlých rokov, tak by miera nezamestnanosti vyzerala úplne inak. Pri 64 % by to bolo 7,3 %, pri 65 % by to bolo 8,7 % a pri 66 % (čo bolo v roku 2008), by to bolo dokonca až 10,1 %. To sú štatistické odhady, reálne by to bola miera nezamestnanosti o niečo nižšia, keďže časť ľudí mimo pracovnej sily by pravdepodobne pracovala aj bez toho, aby vytlačili z trhu práce iných (napr. tí čo pracujú na živnosť...). Každopádne rozdiel v miere nezamestnanosti je pri odlišným mierach participácie markantný. Nasledujúci graf (zdroj BLS, vlastné výpočty) ukazuje reálny vývoj nezamestnanosti a alternatívne vývoje pri mierach participácie na úrovni 66 %, 65 % a 64 %:

2015-07-02_US Lun rate

Samozrejme, nepopieram, že časť poklesu participácie je z demografických dôvodov, ako hlavnú príčinu to ale z hore uvedených dôvodov nevidím. Pokiaľ si zoberieme, že by po očistení o demografiu mohla byť miera participácie niekde okolo 64,5 %, tak by sme dostali mieru nezamestnanosti okolo 8 % (po očistení o tých, čo by nevytláčali iných z pracovného trhu by to mohlo byť niekde okolo 7 %, možno pod touto hranicou). Pokiaľ teda neveríme demografickému zdôvodneniu, tak trh práce v USA na tom nie je ani zďaleka tak dobre, ako FED predpokladá. Očakávam, že v dohľadnej dobe dôjde k revízii prirodzenej a aj neinflačnej miery nezamestnanosti (NAIRU) smerom nadol (a to môže, ale aj nemusí mať vplyv na rozhodovanie FEDu o úrokových sadzbách) Už som o viackrát písal o tom, že ďaleko lepšie je na tom britský trh práce, kde je miera participácie na historických maximách a miera nezamestnanosti len jemne nad americkou. Ďalšie posty zo série demografická kríza: 1. Stagnácia, alebo demografická kríza? 2. Kto je európskym Japonskom?

Klíčová slova: USA | Fed | Vývoj nezaměstnanosti | Zaměstnanost | Trh | Graf |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ✍️ Zápis z posledního zasedání ECB - klíčové body
    Dnešní zápis z posledního zasedání ECB nepřinesl mnoho překvapení. Během posledního zasedání diskutovala bankovní rada o tom, že pandemie by mohla mít dlouhodobý negativní efekt na poptávkové i nabídkové straně ekonomiky. Potenciál růstu by tak mohl být dále redukován. Centrální bankéři zdůraznili, že jakýkoliv pocit uspokojení ze současné situace by mohl být škodlivý. Bankéři současně vidí současné stimuly jako efektivní, nicméně existuje riziko vedlejších efektů a "klesajících výnosů" z těchto opatření. Celkově vidí bankovní rada zvýšená rizika okolo dalšího ekonomického vývoje. Inflace by měla klesnout do negativního teritoria na delší dobu, než kde je ECB viděla ještě v zářijových projekcích.
  • Zápis z posledního zasedání Fedu posílá akcie dolů
    Začátek včerejší americké seance nebyl pro akcie úspěšný, když index S&P 500 ztrácel až jedno procento. Nicméně se mu ztráty podařilo poměrně rychle vymazat a nakonec včerejší obchodování zakončil bez výraznějších změn. Oproti úternímu zavíracímu kurzu ztratil pouhé tři setiny procenta. Pomohly mu k tomu především finanční tituly, které si polepšily o 0,9 %. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu byla patrná tendence k mírnému vyprodávání akciových titulů, když ten poukázal na více jestřábí rétoriku ohledně vrcholu úrokových sazeb. Klíčová úroková sazba by se měla v letech 2020 i 2021 držet nad jejich odhadem dlouhodobé sazby.
  • Zápis z RBA ovlivnil AUDUSD
    V zápisu z jednání RBA bylo uvedeno, že inflace v Austrálii zůstává vysoká a napjatý trh práce naznačuje potenciál pro nadprůměrný růst cen a mezd. Bankovní rada se nicméně rozhodla ponechat hotovostní sazbu beze změny na úrovni 4,1 % s ohledem na výrazné zpřísnění měnové politiky, ke kterému již došlo, a nejistotu spojenou s hospodářským výhledem. Rada guvernérů připustila, že v budoucnu bude nutné další zpřísnění, aby se inflace vrátila k cíli, ale že situaci znovu posoudí na svém srpnovém zasedání na základě dalších údajů a aktualizovaných prognóz. RBA je i nadále odhodlána vrátit inflaci k cíli v přiměřeném časovém horizontu.
  • Záplava dat z Japonska, Asijské a Americké akcie mírně pod tlakem
    Asijské seanci dnes ráno naprosto dominovalo makro z Japonska. Celkový výstup je ale smíšený. Na jednu stranu jsme se dočkali pádu průmyslová produkce, která klesla o 0,9 %, což je největší meziměsíční propad za poslední čtyři roky, který znamená, že meziročně produkce klesá už o 4,6 %. Tento report je v kontrastu s výsledky z Číny, kde průmyslová produkce začala výrazně zrychlovat.
  • Záplavy, hurikán a severokorejské rakety sráží fundamentální ukazatele
    Pokračující záplavy v Houstonu, čtvrtém největším americkém městě se zhruba 6-7 miliony lidí, představují natolik obrovskou katastrofu, že možná dojde k alespoň dočasnému zvýšení dluhového stropu. Tato situace změnila vyhlídky, protože přetrvávající hurikán – který zřejmě ještě několik dní potrvá – zasáhl statisíce lidí, kteří nemají přístřeší a potřebují nutnou pomoc. Federální fondy budou muset platit, protože řada okresů je prohlášena za oblast federální katastrofy, a proto bude třeba z veřejných zdrojů financovat místní infrastrukturu i federální budovy.
  • Zaplněná letiště jsou dobrým znamením především pro investory
    Evropská letiště během prázdnin překypují cestujícími. Na malých a středně velkých letištích je dokonce už teď více cestujících, než tomu bylo před pandemií. Varšavské letiště má za sebou historicky nejlepší červenec. Hůře si vedou pouze ta největší letiště, která stále trpí nižším počtem cestujících za byznysem. Oživení je vidět i na výkonech leteckých společností.
  • Započal formální odchod Velké Británie z EU
    Americké akciové trhy v poslední seanci minulého týdne uzavřely v červeném, přesto ale celkově za týden přidaly zisky více než 1 %. Pakliže bychom se podívali na to, jak se trhům dařilo první kvartál roku 2017, pak si investoři nemají příliš na co stěžovat. První kvartál byl úspěšný a indexy připsaly zhruba 5 % zisk. Podle některých analytiků se nicméně americká ekonomika začne brzy potýkat s problémy, budou které více či méně spojeny s kontrovezrními kroky nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
  • Za poklesem burzovního indexu byly hlavně akcie Erste a ČEZ
    Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu oslabila, index PX klesl o 0,86 procenta na 1058,89 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.
  • Za poklesem kryptoměn mohou být akcie
    Korekce ceny BTC o17%, která začala na konci minulého roku, nebyla pro analytiky ani investory velkým překvapením, zároveň však byly důvody pro pokles ceny nejasné.
  • Za poklesem na Wall Street stojí technologický sektor a sazby Fedu
    Globální akciový index v pátek rovněž vykázal pokles, čímž se po sedmi týdnech růstu v řadě vydal na cestu směrem k týdennímu poklesu, zatímco dolar posílil a směřoval k nejvýraznějšímu týdennímu zisku od poloviny ledna, neboť nejnovější údaje o inflaci v USA podpořily nové naděje na snížení úrokových sazeb.
  • Zapomeňte na bitcoin, je tu Zcash
    Spekulanti houfně nakupují novou virtuální měnu nazvanou Zcash. Tu vytvořili univerzitní akademici a transakce vypořád...
  • Zapomeňte na bitcoin, je tu Zcash
    Spekulanti houfně nakupují novou virtuální měnu nazvanou Zcash. Tu vytvořili univerzitní akademici a transakce vypořádané s pomocí této měny by nemělo být možné nijak vysledovat. Investoři platili na konci října za jednu jednotku měny Zcash 1000 dolarů i přesto, že fungovala pouze několik dní. Tvůrcem měny je Zooko Wilcox, se kterým spolupracují vědci z Johns Hopkins University a Massachusetts Institute of Technology. Jeho společnost už získala financování od fondů rizikového kapitálu ze Silicon Valley, které se zaměřují na svět virtuálních měn.
  • Záporné ceny elektřiny dorazily do Česka dříve, než se čekalo. Ohrožují další rozvoj solární energetiky a paradoxně dokládají nenahraditelnost fosilní elektřiny, včetně té z uhlí
    Solární boom, jejž v Česku loni vystupňoval vpád ruských vojsk na Ukrajinu a jeho důsledky, vede letos stále častěji k záporným okamžitým cenám elektřiny. Při záporných cenách přitom výrobci elektřiny platí za to, že ji vyrábí, zatímco odběratelé dostávají peníze za to, že ji odebírají.
  • Záporné sadzby: nepredstaviteľné sa stalo realitou
    Asi najkreatívnejší krokom, ktorý centrálne banky podstúpili od obdobia finančnej krízy je, že znižujú úrokové sadzby ...
  • Záporný úrok na bankovním účtu už chystají v Dánsku. Brzy i v Česku?
    Někteří Dánové již brzy zapláčou. Na svém bankovním účtu se dočkají záporného úročení. Peníze jim tedy budou z účtu v bance vyloženě mizet. Místo aby se tam rozmnožovaly jako za „starých časů“, kdy ještě běžné spoření vynášelo. Dokonce už se střadatelům nepodaří ani udržet si na účtu sumu, kterou tam vložili. Požírat ji bude právě záporný úrok. A to se nepočítají poplatky.
  • Za poslední měsíc vytvořil Bitcoin více než 1300 nových milionářů
    Nedávný růst Bitcoinu (BTC) na trhu kryptoměn vedl k vytvoření řady nových milionářů. Data ukazují, že od 10. února 2022, počet adres s BTC zůstatkem více než 1 milion dolarů byl 96,399 lidí, podle statistik BitInfoCharts.com.
  • Za poslední týden vzrostl BTC o 10 %
    Letošní rok nezačal pro Bitcoin zrovna nejlépe. Od prvního dne cena kryptoměny, kvůli inflaci a nervozitě na trhu díky válce, klesla o 9 %. V posledním týdnu však cena stoupla o více než 10 % a dostala se ke 43 000 dolarům.
  • Za prudkým pádem a vzestupem cen zemního plynu stojí hedgeové fondy
    Ještě v polovině měsíce prosince se ceny zemního plynu v USA propadaly na nejnižší hodnoty za posledních 16 let. Na je...
  • Za průměrnou mzdu letos pořídíme o deset štědrovečerních hostin méně než v roce 2015
    Letošní mimořádné zdražování potravin se samozřejmě promítne také do ceny blížící se štědrovečerní hostiny. Ingredience pro její přípravu bylo v roce 2015 možné pořídit za 195 korun, plyne z tehdejšího propočtu ČSÚ, jak zachycuje tabulka níže.
  • Za první čtvrtletí 2023 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 864 milionů korun
    „Společně s kolegyněmi a kolegy v Raiffeisenbank intenzivně pracujeme na tom, abychom našim klientům poskytovali stále snazší a pohodlnější služby, a to především v digitální podobě. Od počátku letošního roku jsme již stihli spustit několik vylepšení v Raiffeisen mobilním bankovnictví. Přidali jsme do něj například novou sekci v podobě slevového programu RB Club či další možnosti nastavení hlavní stránky a preferovaného profilu, který se zobrazí po přihlášení do aplikace. V mobilním bankovnictví si u nás nyní také zobrazíte kompletní údaje karty nebo upravíte názvy častých příjemců,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank, a dodává: „V přípravě máme celou řadu dalších vylepšení, která našim klientům nabídneme pro zpříjemnění „bankování“ v průběhu nadcházejících měsíců.“
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje