Pokud nevíte, o jakém indikátoru je řeč, představení tohoto indikátoru naleznete ZDE.
Indikátor je velmi zajímavý hlavně jeho originalitou, jelikož zobrazuje informace, které se nikde jinde nedozvíte. Navíc jsou tyto data velmi užitečné, pokud jim rozumíte a víte, jak je využít. Zobrazuje totiž tzv. aktivitu kupců a prodejců na trhu. Jinými slovy označuje cenové hladiny, které jsou pro účastníky trhu zajímavé, či naopak nikoliv. Z této informace lze pak snadno odhadovat předpokládaný vývoj ceny na trhu.
Po měsíci používání indikátoru CUMULATIVE LEVELS na několika hlavních měnových párech musíme konstatovat, že získané informace lze opravdu velmi dobře využít. Je určitě pravdou, že označené cenové hladiny indikátorem nefungují vždy a všude. Jsou dny, kdy se na některých trzích mění rychle nálada účastníků, a vykalkulované cenové hladiny z posledního dne či dnů přestávají platit a fungovat. Na druhou stranu, je určitě více dnů, kdy cenové hladiny fungují velmi dobře a dají se v tradingu skvěle využít.
Je však třeba chápat informace z indikátoru správně. Ne vždy platí, že se cena na trhu přesně odrazí od určité cenové hladiny. Naopak, je potřeba na cenové hladiny koukat kumulativně a spíše sledovat celé zóny cenových hladin dle jejich síly.
Tento článek píšeme dne 9.3. v úterý, a poslední uzavřený obchodní den je tedy 8.3. pondělí. Ukažme si tedy pár příkladů na populárních měnových párech z tohoto dne:
1. První si ukažme trh AUD/CAD, na kterém ukázkově zafungovala 100 % hladina hned zkraje obchodního dne. Opětovné potvrzení hladiny poté přišlo i v ranních hodinách, kdy prodejci opět cenu nepustili výše.
2. Druhá ukázka je poté z trhu GBP/USD. Zde se krásně ukazuje síla kumulovaných úrovní od 52.6 % až po 65.4 %. Hlavní silou kupců je zde určitě 100 % hladina, kde je hezky vidět, jak ji trh několikrát testoval, ale síla kupců byla vždy dostatečná.
3. Třetí ukázka je z trhu CAD/JPY, kde snad není zapotřebí ani žádný popis. Silná kumulovaná zóna kupců od 80.2 % až po 85.2 % se postarala o své. Kdo v tomto případě indikátor použil, neprohloupil.
4. Poslední ukázka z trhu USD/JPY. 100 % cenová hladina zafungovala hned v noci. Poté se trh dvakrát snažil prorazit kumulovanou zónu 100 % až 56.2 %, ale ani v jednom případě neuspěl. Opět, kdo v tomto případě použil indikátor, neprohloupil.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem traderům, kteří indikátor používají v praxi a ocenili tak jeho pravé kvality. Indikátor určitě není neomylný svatý grál. Jsou dny, kdy cenové hladiny nezafungují. Nicméně rozhodně je více těch dnů, kdy naopak fungují velmi dobře. Tudíž pokud jste indikátor ještě nevyzkoušeli, rozhodně tak učiňte. Indikátor můžete zdarma stáhnout v rámci originálního článku o indikátoru ZDE.