Britské libře se minulý týden poměrně dařilo, když investoři vnímali pozitivně zprávy o odložení termínu odchodu a tedy i zmírnění tlaku na hard brexit. Minulý týden podpořily pozitivní sentiment zprávy o podpoře dohody skupinou britských poslanců. Skupina sedmi poslanců z Konzervativní a severoirské Demokratické strany zveřejnila tři zátěžové testy, kterými by musela dohoda projít, aby ji podpořili. Zároveň poslanci požadují, aby bylo zabráněno tvrdé hranici mezi Irskem a Severním Irskem a bylo možné ukončit tzv. irskou pojistku. Snahu vyjednat ukončení irské pojistky podle britského tisku již vzdal generální prokurátor Geoffrey Cox. Cox se má místo toho pokusit s unií vyjednat arbitrážní mechanismus, který má umožnit oběma stranám učinit oznámení, že má pojistka skončit. To zní možná až příliš komplikovaně a britská strana by se měla smířit s tím, že bude muset učinit určité kompromisy, aby celý brexit neskončil fiaskem.
Prodloužení termínu odchodu tak zatím vypadá jako jediná možnost, která Británii zachrání od tvrdého brexitu. Z pohledu domácí ekonomiky je na tom britská ekonomika podle Carneyho poměrně dobře. Tvrdý brexit by však pochopitelně tvrdě zasáhnul podnikatelskou důvěru a namířil zemi do recese. Horšící se sentiment v domácí ekonomice se již projevuje poklesem investic a odlivem zahraničního kapitálu mimo Británii. Podle odborníků by mohl být brexit odložen až do června, to však pod podmínkou schválení unie. To by domácí ekonomice nijak nepomohlo a nejistota kolem formy jakou Británie opustí unii, by nadále přetrvávala. Při pohledu na domácí politickou scénu v Británii však nelze očekávat, že by se mělo stát něco převratného, co by například pomohlo britské libře zpevnit své dosavadní pozice. Libra roste pouze v očekávání čehokoliv, co oddálí tzv. tvrdý brexit. Žádných hmatatelných výsledků jsme doposud svědky nebyli a dohoda, kterou Mayová vyjednala, pravděpodobně neprojde parlamentem ani na druhý pokus.
Vyjednávací tým Británie se v úterý vrátil do Bruselu na oficiálně poslední kolo vyjednávání, aby legální cestou vyřešil problém tzv. irské pojistky. Možná poslední šance premiérky doladit dohodu do podoby, která by mohla projít parlamentem. Důležitý tak bude nejen tento týden ale především ten příští, kdy má znovu proběhnout hlasování v britském parlamentu a případně hlasování o odložení brexitu z 29. března.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA