Otřesy na trhu způsobené Trumpovým nástupem do Bílého domu nejprve vypadaly jako malá krize. Jako příležitost k vykoupení propadů. Jenže šok na Wall Street už trvá příliš dlouho a mezi investory teď dochází k naprosté změně sentimentu. Alespoň to ukazuje průzkum Bank of America.
Jedna z největších amerických bank každý měsíc sleduje náladu mezi investory a správci fondů. Nejnovější průzkum ukázal, že 60 procent z nich věří, že evropský trh si v dohledné době povede lépe než americký. Mezi správci aktiv tak dochází k masivní rebalanci a dokupování evropských akcií.
Hned 39 procent portfolio manažerů v průzkumu vypovědělo, že má nyní více evropských pozic než amerických. V únoru to bylo jen 12 procent. Podle Bank of America tak sledujeme největší přesun investorů od USA do Evropy od minulého století. Respektive minimálně od roku 1999, kdy pravidelné průzkumy začaly.
Portfolio manažeři také odkryli, že hromadí mnohem více hotovosti než před měsícem, což tradičně značí, že se fondy obávají budoucnosti a proto stahují cash z rizikovějších aktiv.
Do Evropy láká investory zejména Německo, které ohlásilo vládní stimuly a navýšení obranného rozpočtu. Unijní index Eurostoxx 50 už od začátku roku posílil o více než 10 procent. Daří se také české burze.
To zdánlivě věčně rostoucí americký index S&P 500 se pořádně zasekl. Letos nedokázal přidat ještě ani procento, naopak je více než tři procenta ve ztrátě. Ještě v únoru byl na hodnotách kolem 6 144 bodů, teď je na 5 667.
Propad přitom nemusí být konečný. Odliv investorů může řetězit další paniku a výprodej. MarketWatch upozornil, že index letos může spadnout dokonce až pod hranici 5 000 bodů. Pod ní byl naposledy na začátku minulého roku. Tehdy ale trh stabilně rostl.
Je na místě připomenout, že i první administrativa Donalda Trumpa způsobila v úvodu vlády na trhu paniku. Během jednoho roku se ale akcie vrátily zpátky a nakonec trhy za vlády republikána významně posílily. Jestli to tentokrát bude jiné, nikdo neví.
Filip Kalčák