Největší problém investování spočívá v tom, že si nese ve společnosti auru složité a těžko uchopitelné aktivity. Ano, profesionální a dlouhodobě výdělečné investování je náročné – ale není zase tak náročné, jak se může z mediálních titulků zdát.
Investování totiž nespočívá jen ve vybírání instrumentů a v hloubkové analýze každé akciové společnosti. Podstatnou (a řekl bych i důležitější) roli hraje psychologie a schopnost investora reagovat na aktuální pohyby.
Pokud bychom měli řadu psychologických pouček smrsknout do jedné, tak by nám vyšlo, že vůbec nejdůležitější je na trhu zachovat chladnou hlavu. To přece není tak složité pochopit.
Mnohem náročnější je se této poučky držet. Znovu se to ukázalo během srpna. Zdánlivě pohodový investiční měsíc se sebou přivlekl nejhorší letošní propad. Index volatility VIX dokonce zaznamenal nejkrizovější hodnoty od příchodu pandemie.
Za propad mohl koktejl několika ekonomických obav. Strach z americké recese, obava z rozšíření války na Blízkém východě a možnost splasknutí AI bubliny. Investoři ve velkém prodávali a snažili se zachránit alespoň nějaké zisky v obavě z dalších masivních propadů.
Od kolapsu už jsou to dva týdny. A víte, jak to dopadlo? No podobně jako vždycky. Ať už jde o velké nebo malé krize, trh se z nich nakonec vždycky oklepe. Americká recese už je najednou méně reálná, na Blízkém východě se to nepatrně uklidnilo a AI firmy zase rostou.
Trh má totiž tendenci neustále růst. Chce růst. Je to logické. Peníze se znehodnocují a neustále se sypou do akciových trhů a dalších investic. Budoucnost tržní ekonomiky v dlouhodobém horizontu vždy znamená růst.
Jistě – může přijít delší pád. Může přijít událost, při které se trhy totálně zřítí a už se třeba nikdy nenastartují. Jenže v takové chvíli možná budeme mít jiné starosti, než lamentování nad tím, že už zase klesají akcie Tesly. Do té doby doporučuji zachovat na trzích chladnou hlavu. Největší tma je ostatně před svítáním.
Filip Kalčák