Zbrojaři byli na burze dlouho odstrkovanou skupinou. Štítili se jich někteří investoři, ale i banky, které společnostem nechtěly poskytovat úvěry. Bankovní sektor ale svůj názor na muniční linky pomalu mění a s tím ožili i kupci s akciemi. Ze zbrojařských firem jsou dnes relevantní investice, která poráží leckterou „tradiční“ technologickou společnost.
Jejich akcie pochopitelně žene vzhůru geopolitické napětí. Válka na Ukrajině neustává, konflikt na Blízkém východě se pak nadále rozlévá. A na to akcionáři slyší.
Jednou z nejvýraznější značek ve zbrojařském rally je německý Rheinmetall. Gigant je největším výrobcem vojenského materiálu v Evropě. Děla už ostatně společnost dodávala na bojiště první světové války. Zbrojovka stojí za řadou současných vlajkových válečných strojů Německa včetně tanků Leopard 2 nebo Panther.
Růst Rheinmetallu na burze jasně odstartovala válka na Ukrajině. Před ní stála akcie společnosti asi 80 eur, teď stojí podíl 520 eur.
Více než šestinásobný nárůst zaznamenala i skupina Rolls-Royce. I když si mnoho lidí ve spojitosti s touto značkou vybaví jen luxusní automobily, konglomerát je primárně významným vojenským dodavatelem. Specializuje se mimo jiné na letecký průmysl.
Stejně jako americká společnost Howmet Aerospace, která od ruské invaze vyrostla na burze trojnásobně.
Stabilní gigantem na poli letectví je firma Lockheed Martin. Její akcie byly tedy pořádně drahé i před válkou (asi 400 dolarů za akcii), v průběhu let ale ještě poskočily o 50 procent.
No a daří se i britskému zbrojnímu koncernu BAE Systems, který během válek posílil na burze o sto procent.
Investoři se teď samozřejmě přou, jestli růst zbrojařských firem nebyl příliš překotný a až příliš vysoký, a jestli náhodou není na místě nějaká korekce. Vzhledem k ne příliš pozitivním vyhlídkám na další geopolitické otřesy, je ale pravděpodobné, že akcie zbrojařů porostou i dál.
Filip Kalčák