Většina burzovních obchodníků při svém tradingu jistě už zažila pocity jako jsou strach a chamtivost a pod vlivem těchto emocí se rozhodovala, jakým způsobem budou svůj obchod řídit nebo exekuovat.
To, že obchody řízené pod vlivem těchto emocí nedopadají dobře a vedou buď ke ztrátě nebo minimalizaci zisku, jistě chápe každý, kdo si trading někdy vyzkoušel. Otázka za milion tedy zní: „Jak nedovolit emocím ovlivňovat Vaše rozhodování?“
První část odpovědi na tuto otázku se skrývá v uvědomění si toho, že hlavním problémem nejsou emoce jako takové, ale především způsob, jakým se tyto emoce v lidském těle projevují.
Například při stresové situaci: „Obchod se blíží ke stop-lossu, co budu dělat?“ je tělo obchodníka vystaveno projevům stresu. Tyto projevy mohou projevovat zrychleným dýcháním, změnou srdečního rytmu, neklidem v končetinách, neschopností soustředění se atd. Tento fyzický stav je výsledkem hormonálních změn v těle obchodníka, kdy je například z nadledvin produkován adrenalin, který celou stresovou situaci ještě umocňuje.
Celý princip vzniku hormonálních změn pod vlivem stresové situace je způsoben sympatickým nervovým systémem. Tento nervový systém má za úkol ve stresové situaci zvýšit produkci takových hormonů, které se v lidském těle projevují na základě principu „bojuj nebo uteč“.
Na druhé straně vah ovšem stojí parasympatický nervový systém, jehož úkolem je udržovat hormonální rovnováhu v lidském těle a tedy i zmírňovat dopady a efekt stresové situace.
Parasympatický nervový systém ve stresové situaci zajišťuje zvýšenou produkci kortizolu, rovněž v nadledvinách a chrání tak člověka před nežádoucími dopady stresové situace.
Z tohoto popisu tedy vyplývá, že chce-li obchodník udržet své emoce na uzdě, je potřeba ovládat produkci kortizolu. Zní to sice složitě, ale existuje velmi jednoduché cvičení, jak zcela vědomě aktivovat funkce svého parasympatického nervového systému.
Celý vznik stresové situace je následující: obchodník se podívá na graf a zjistí, že jeho obchod je ve velké ztrátě. Hlava tuto informaci interpretuje jako ohrožení a posílá skrze sympatický nervový systém do nadledvin informaci o tom, že nastala stresová situace a je potřeba začít produkovat adrenalin. Nadledviny produkují adrenalin a Trader na svém těle pociťuje jeho projevy. Tím, že se projevy adrenalinu odrážejí v celém těle (končetiny, žaludek, svalstvo), přichází do mozku více a více informací o tom, že stresová situace je větší, než se zdálo a je potřeba zvýšit produkci adrenalinu. A zde vzniká začarovaný kruh.
Cílem následujícího cvičení je dodat mozku takovou informaci, že není potřeba další produkce adrenalinu a zabránit tak eskalaci stresové situace.
Cvičení:
V okamžiku, kdy na svém těle pocítíte vznik stresové situace, se zhluboka nadechněte a při výdechu si představujte, že se Vaše tělo rozsypává. S každým nádechem si představujte jak je Vaše tělo pouze hromada písku a s výdechem se rozsype do křesla (jako písek v přesýpacích hodinách).
Pomocí tohoto cvičení docílíte uvolnění fyzického svalstva a vnitřního napětí v orgánech, což dává Vašemu mozku jasnou informaci o tom, že máte stresovou situaci pod kontrolou a že není potřeba další produkce adrenalinu.
Zároveň dosáhnete toho, že Váš parasympatický nervový systém začne produkovat kortizol a díky tomu se celý efekt ochrany proti dopadům adrenalinu umocní a urychlí revitalizační procesy v těle po právě prodělané stresové situaci.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass Ph.D., MBA