Fundamentální analýza
V úterý spotřebitelská inflace dokonale zaskočila trhy a vyvolala natolik prudké pohyby, že některým nepřipraveným brokerům způsobila technické problémy s provozováním tradingových platforem. CPI totiž v meziročním srovnání dosáhla na hodnotu 3,2 % (předchozí měsíc to bylo 3,7 %). V meziměsíčním srovnání CPI v říjnu byla na 0 %, zatímco předchozí měsíc rostla o 0,4 %. Rovněž jádrová inflace překonala očekávání a tyto extrémně pozitivní informace spustily během prvních minut po zprávě agresivní posílení akciových indexů a prudké oslabování amerického dolaru.
Ve středu pak navázala průmyslová inflace, která v meziměsíčním srovnání dokonce zaznamenala pokles o -0,5 % (v předchozím měsíci byl růst o 0,4 %), což je nejnižší hodnota od května 2020. Trhy tak mají důvod se domnívat, že současný cyklus zvyšování sazeb je u konce a v roce 2024 by mohlo dojít k jejich postupnému snižování. Toto je samozřejmě pro akciové indexy silně býčí signál.
Technická analýza
Ze dvou scénářů, které jsme naznačili minulý týden, se nakonec prosadil směr long, kdy se cena dostala výrazně nad dřívější rezistenci, která byla u značky 4 400. Index se jasně dostal nad poslední nižší high, a tím nám narušil strukturu klesajícího trendu. K růstu indexu výrazně přispěla již zmíněná nižší než očekávaná inflace, která vyvolala pokles výnosů amerických 10letých dluhopisů a slabý dolar.
Z pohledu technické analýzy se cena dostala k zajímavé rezistenci. Ovšem spekulace short by za aktuální situace byla riskantní. Korekce sice může nastat, ale spekulovat na to, co by mohlo nastat je vždy rizikovější než reagovat na to, co se v grafu děje. Ideální by bylo, pokud by se cena dostala k nějaké hladině supportu a teprve pak obchodovat ve směru long, který je podpořen i aktuálními fundamentálními daty.
Graf č.1: Index SP500 na D1 časovém rámci
Za takovou hladinu supportu můžeme považovat hodnotu 4 400, protože to je oblast, kde došlo k překonání předchozího vrcholu. V reálu ovšem málokdy trhy reagují přesně podle učebnicových teorií. Za dobrou možnost ke vstupu long by proto bylo možné považovat i vyplnění posledního Price Value Gapu, který má spodní hranu u 4 425 USD. Aktuální nejbližší rezistence je u 4 540 USD, další rezistence je u 4 600.
Připomínáme, že období listopad a prosinec bývá podle ukazatelů sezónnosti růstové. Více se k tomu můžete dočíst v našem článku „Dočkáme se v roce 2023 Santa Claus Rally?, který najdete na našich webových stránkách v naší vzdělávací sekci.
Zmínili jsme oslabující americký dolar, takže se podíváme i na tento instrument.
Graf č.2: USD index na D1 časovém rámci
USD index v úterý po oznámení dat o americké inflaci prudce oslabil a vytvořila se nám dlouhá klesající svíčka. Prudkost poklesu je podtržena Price Value Gapem. Tyto momenty v grafu naznačují, že v pohybu byli zapojeni velcí hráčí, kteří mají možnosti významně pohnout cenou instrumentu.
Celý tento Price Value Gap pak představuje oblast nerovnováhy. Pokud by došlo k zaplnění, cena by pak mohla pokračovat směrem dolů. V rámci tohoto Price Value Gapu se pak jako zajímavá hladina jeví hodnota 104.86, což je předchozí support, který byl proražen a hodně traderů jej bude vnímat jako novou rezistenci.
Nejbližší support je na hodnotě 103.00. V aktuálním nastavení se swingové spekulace na long, které by měly trvat několik dní, jeví jako velice rizikové, protože dolar oslabuje. Vhodnější bude počkat na návrat ceny k nějaké rezistenci a poté spekulovat na pokles.
Připravte se na možná rizika - Naučte se hedgovat
Přestože to vypadá, že býci budou až do roku převažovat, na trzích není nikdy nic jisté. Navíc úspěch přeje připraveným, proto pokud chcete mít riziko pod kontrolou, doporučujeme sledovat náš webinář věnovaný hedgingu. Ten budeme vysílat ZCELA ZDARMA 6. 12. od 17:30.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.