Po volném pádu, který trval až do konce září, se novozélandský dolar dostal z tlaku amerického dolaru a zastavil svůj propad u úrovně 0,7700 NZDUSD. V poměrně širokém pásmu konsolidace od 0,7700 do 0,8000 NZDUSD vytvořil měnový pár několik zajímavých svíček, po který následoval pohyb v předpokládaném směru.
K první takové situaci došlo 21. října, kdy po značném posílení novozélandského dolaru došly býkům síly a po vytvoření formace shooting star se měnový pár podíval o téměř 300 bodů níže. Obdobný obrázek se objevil na konci listopadu, když po shooting star a vysoké doji svíčce následoval pohyb jižním směrem o 200 bodů.
Pattern ve tvaru long-legged doji (nízké tělo a dlouhý horní i spodní stín) se v grafu vykreslil minulý týden ve čtvrtek, přičemž oba dva obchodní dny od této svíčky pokračovaly poklesem. Měnový pár se také nachází na střední linii regresního kanálu a zároveň míří k poslední úrovni Fibonacciho retracementu.
V minulosti poměrně spolehlivý průnik dvou průměrů (20denní MVA a 50denní MVA) se v minulém týdnu neuskutečnil, jelikož po velmi těsném přiblížení se průměry opět vzdálily a pokračují dále v divergenci. Zároveň oba průměry zůstaly nad cenou, která se od nich odrazila směrem dolů.
Oscilátor Stochastic se sice nevyskytuje v překoupených úrovních, avšak signální K-linie (měřící procentní změnu ceny k závěrečné ceně) kříží shora D-linii (klouzavý průměr), což obchodníkům značí čas vstupu do krátké pozice.
Index spekulativního sentimentu: Kontraindikátor SSI se nachází na úrovni -1,35, celkem 57 % obchodníků se nachází v long pozici.
Preferovaný scénář: SHORT pozice. S lokální podporou u 0,7800 NZDUSD má americký dolar další šanci posílit na nová maxima proti novozélandské měně.
Alternativní scénář: Konsolidace. Pokud vzorové patterny a regresní kanál nezůstanou nadále přesvědčivými argumenty pro pohyb níže, můž pár konsolidovat u 0,7700 NZDUSD.
Jan Kovalovský a Martin Novotný
Patria Forex