Známe to asi všichni. Čekáme na test levelu, ke kterému trh ne a ne přijít, ale když už chceme od počítače odejít, tak se teprve trhy začnou hýbat. Toto je jen malá ukázka toho, že plánování čehokoliv na finančních trzích je téměř nemožné. A proto se blíže na téma plánování podíváme v tomto článku, u kterého vás tímto vítám.
Dvě větve tohoto klamu
Tento druh kognitivního zkreslení lze rozdělit do dvou samostatných větví, které ovšem mají stejný základ. První větví je přesvědčení jedince, že dokáže problémy a překážky zvládat mnohem rychleji a snáze, než tomu ve skutečnosti doopravdy je. V rámci tohoto klamu vzniká přehnaná sebejistota, ze které jsou lidé následně velmi rychle vyvedeni.
Obchodníci si tento stav mohou prožít například v okamžiku, kdy se po sérii neúspěchů rozhodli s tradingem na nějaký čas skončit. Během pauzy obvykle probíhá retrospektivní hodnocení tradingu jak po technické, tak i po výkonnostní stránce. Obchodník tak postupem času získá onu přehnanou sebedůvěru, díky které si namluví, že další kolo obchodování hravě zvládne a k tradingu se vrátí. Realita se ovšem s největší pravděpodobností od posledního tradingu moc nezmění.
Druhá větev tohoto klamu pracuje s časovou složkou, která v obecné rovině hovoří o tom, že lidé často přeceňují čas, za který jsou schopni svých stanovených výsledků dosáhnout. Obvykle se jedná o zkracování časového úseku, který je potřebný k plnění jednotlivých úkolů. V obecném měřítku si totiž většina lidí myslí, že budou úspěšní mnohem dříve, než tomu nakonec je.
V tradingu je tento klam velmi důležitý hlavně při řízení jednotlivých obchodů. Volatilita trhu se neustále mění a nikde není psáno, že 100 pipový obchod, který včera trval 5 dní, nebude zítra trvat třeba 2 týdny, nebo jen 1 hodinu.
Lze pouze reagovat
Pro psychické pohodlí retailového obchodníka je dobré přijmout fakt, že na finančních trzích nedokáže ovlivnit vůbec nic. Jediné, co může retailový obchodník udělat, je řídit riziko, které při obchodování podstupuje, dodržovat pravidla své obchodní strategie a uvnitř sebe doufat, že ziskový přístup vydrží co nejdelší dobu.
Výše uvedený způsob myšlení poskytuje obchodníkům značný komfort v tom smyslu, že mohou svůj trading změnit pouze na reakční záležitost. To znamená, že budou pouze reagovat na to, co trh v aktuálním čase provádí. A co se týče budoucnosti, tak tu lze stanovovat pouze v rámci pravděpodobností. Jak tvrdí tento klam, lidé většinou predikují budoucnost špatně, takže jediné na co je možné se při tradingu spolehnout, je řízení rizika v aktuálním čase.
Martin Klass