Argumenty pro snižování úrokových sazeb v USA tak postupně chladnou a s nimi i nadšení akciových býků. Žádný lednový efekt zatím nefunguje a investoři mohou doufat, že nepůjde o opakování roku 2022, kdy po maximech dosažených na Silvestra indexy ztratily během prvního pololetí desítky procent. Celý obrázek uvozují výnosy 10letých bondů, které korigují zpět nad 4 %, v návaznosti padá zlato a největším vítězem se stává americký dolar.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (hodinový graf – H1):
Peníze z vrtulníku vytisknuté americkou vládou na dluh a rozdané přímo domácnostem během pandemie covidu mají dlouhou setrvačnost. Žádná jiná velká ekonomika nestimulovala tak napřímo a tak silně. Když k tomu přidáme vládní deficit 6 % HDP při plné zaměstnanosti a obrovský nárůst armádních zakázek, nemůžeme se představitelům Fedu divit, že nejsou tak přesvědčeni o prudkém snižování úrokových sazeb.
Inflační tlaky jsou pořád silné, zvlášť po epizodě zdražování a s nimi možného odpoutání inflačních očekávání. Energie i průmyslové komodity se již obecně vrátily na své předcovidové rovnovážné ceny a napětí v dodavatelských řetězcích víceméně opadlo. I přesto je meziroční růst spotřebitelských cen v USA dle různých metrik 2,5 – 4,0 %, což se za inflaci na cíli považovat nedá.
Meziroční vývoj jádrové PCE inflace, preferovaná metrika Fedu:
Některé zmíněné faktory jsou specifické pro americkou ekonomiku. V eurozóně, Švýcarsku nebo České republice zřejmě hospodářský růst a inflace letos nebudou tak silné, což dává dolaru výhodu oproti evropským měnám, které mohou mít slabší podporu svých centrálních bank. Především pak švýcarský frank, který je na dlouhodobých maximech proti dolaru i proti euru, by mohl letos část svých zisků odevzdat a nechat měnový pár USD/CHF vystoupat nad 0,90.
Vývoj měnového páru USD/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bureau of Labor Statistics, US Treasury