Vyčkávací taktikou by neměla zahýbat ani výměna v čele Fed, kde na příštím zasedání v březnu vystřídá holubici Janet Yellenovou mírně větší zastánce utažené měnové politiky Jerome Powell. Dolar tedy klesá.
Problémem však je, že ani měny, které proti dolaru rostou, se v dohledné době nedočkají vyšších úrokových sazeb. Evropská centrální banka stále depozitní účty úročí negativními 0,40 % a za následujících 1,5 roku v tomto ohledu ke změně nedojde. O Japonsku ani nemluvě, tam se vyšších sazeb nedočkáme ani v tomto desetiletí.
Podpůrné faktory amerického dolaru jako daňová reforma v USA, vyšší ceny ropy, vyšší úrokové sazby jsou tedy stále aktuální a budou chránit dolar před dalšími ztrátami. Náš celoroční výhled pro měnový pár EUR/USD v rozmezí 1,15 – 1,25 tedy není třeba revidovat. I z technického pohledu se zdá, že nad tímto pásmem už kupcům eura chybí odvaha.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Není se co divit. Rozdíl mezi 10letými výnosy amerických a německých dluhopisů se stále drží nad 2 % (viz graf). Dlouhodobí konzervativní investoři jako penzijní fondy či pojišťovny proto při nákupu německých dluhopisů vydělají pouze tehdy, když se v příštích letech dostane eurodolar nad 1,5000. Takový kurz není úplně nereálný, tak vysoko se euro už obchodovalo v roce 2008 před pádem Lehman Brothers. V dobu ale přece jenom euro vynášelo na úrocích o 2,25 % více než dolar, což je kvůli dluhovým problémům i nízké inflaci v eurozóně v následujících letech velice nepravděpodobné.
Porovnání vývoje 10letých výnosů vládních dluhopisů v USA (1. graf) a v Německu (2. graf) za poslední rok:
Čekáme tedy, že americký dolar již příliš ztrácet nebude. Mohutné posílení eura totiž zabrzdí inflaci i další jestřábí tendence ve Frankfurtu a obě největší centrální banky tak budou ve vyčkávacím módu, který rozlouskne až vývoj ekonomiky během prvního pololetí letošního roku. Do té doby by neměl přijít žádný silný trend na měnovém páru EUR/USD.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, FRED