Obhájci vyšší ceny ropy rovněž tvrdili, že nízké ceny přinutí těžařské společnosti k omezení těžby, šetřit náklady, k propouštění zaměstnanců, aby si udrželi ziskovost. Tak se i stalo. Zejména ve Spojených státech klesl počet nových vrtů hledajících nová naleziště od loňského října o 42 procent. Více než 70 000 pracovníků bylo propuštěno a ropné společnosti snížily své investiční výdaje o 129 miliard v roce 2015. Nicméně státy Perského zálivu hravě dokážou nahradit tento výpadek a ropy na komoditním trhu naopak přibývá. Denní produkce zemí OPEC se za posledních 5 měsíců zvýšila o 2 miliony barelů denně. Navíc světovou nabídku ropy může posílit rovněž Írán poté, co Západ uvolní sankce. Rovněž Libye má co nabídnout, uklidní-li se tam politická scéna.
Proti ceně ropy hraje i blížící se pařížský summit, na němž na konci roku budou bojovat vyspělé ekonomiky proti globálnímu oteplování a komoditám, které ho způsobují.
Dokud bude nabídka ropy převažovat nad poptávkou, investoři nebudou mít důvod k nákupu komodity. Americká ropa WTI letos již potřetí testuje hodnotu 45 dolarů za barel. Reakce ceny bude klíčová, protože propadne-li se pod ní, může klesat až k úrovni 35 dolarů za barel, kde se naposledy obchodovala na přelomu let 2008 a 2009 (viz. měsíční graf).
Nízká cena ropy hraje proti centrálním bankám, které cílí na 2procentní růst inflace. Bez růstu cen komodit se centrálním bankám nebude chtít utáhnout měnové opasky a zvýšit úrokové sazby. Proto rozhodování Fedu není vůbec jednoduché. Když přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb, dolar posílí, což bude pro ropu dalším impulzem k oslabení. Ve výsledku pak silný dolar a levná ropa budou vytvářet ještě více nepříznivější podmínky pro růst cenové hladiny v USA.
Nicméně pokles ceny ropy má i své kladné stránky. Domácnosti mohou ušetřené peníze utratit jinde než za benzín, zvýšit svoji spotřebu, což je příznivé hlavně pro ekonomiky anglo-saského charakteru, jejichž převážná část HDP je tvořena domácí spotřebou. Z nízké ceny ropy rovněž těží ekonomiky závislé na importu energií, protože méně trpí jejich zahraniční obchod a obchodní bilance se jim vyrovnává.
Měsíční graf ceny ropy WTI:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA