Poltická deklarace má 26 stran a ačkoliv není nijak závazná, obsahuje, co by obě strany chtěly v budoucnu dojednat ohledně vzájemné spolupráce. Hlavním bodem je vznik zóny volného obchodu s užším napojením na celní a regulační spolupráci, což by mělo zajistit především větší konkurenceschopnost. Nejistota kolem brexitu nadále přetrvává a to hlavně kvůli rozporům ve straně britské premiérky Theresy Mayové a přesvědčení, že návrh dohody je pod taktovkou unie a tak zvýhodňuje především její zájmy. Stále ještě zbývá Mayové prosadit návrh v britském parlamentu poté, co již získala podporu kabinetu. Ve smlouvě je zároveň definováno přechodné období, během kterého by na základě politické deklarace měly být dojednány smlouvy o bezpečností a hospodářské spolupráci. To by mělo trvat do konce roku 2020 s tím, že ho bude možné o rok či dva prodloužit.
Průlom v jednáních nastal po včerejší schůzce britské premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Obsahem politické deklarace je například zájem obou stran o vybalancované hospodářské partnerství a zachování integrity jednotného trhu s tím, že by překážky pro volný pohyb zboží měly být co nejmenší. Dále deklarace řeší přístup na trh služeb, investice a finanční služby a také otázku duševního vlastnictví. Pro krátkodobé cesty by měl platit bezvízový styk a to pro obě dvě strany. Deklarace se zabývá také spoluprací pro mírovém využití jádra a obchodování s emisními povolenkami, bezpečnostního partnerství nebo dopravou mezi Británií a unií. Naopak se nezabývá například budoucností Gibraltaru, který si nárokuje jak Británie, tak Španělsko, které již pohrozilo, že návrh dohody o brexitu nepodpoří, nebude-li na Madrid při vyjednávání brán ohled.
Na zprávy o podpoře deklarace z obou stran reagovala velmi rychle britská libra, která na páru s americkým dolarem skokově posílila o více jak 130 bodů. Výrazně zvýšená volatilita na libře přetrvává i nadále, když libra všechny své zisky vymazala, aby se vzápětí mohla vrátit na úrovně, kam jí dostala pozitivní zpráva o brexitu. Razantní posílení libry se projevilo také na měnovém páru EURUSD, kde je dnes euro zatím mírně silnější. Nejobchodovanější britský akciový index FTSE 100 dnes také prochází prostředím zvýšené volatility. Akcie maloobchodních společností využily zprávy ve svůj prospěch a zatím jsou v zelených číslech, naopak dodavatel plynu společnost Centrica a energetické společnosti zatím ztrácí.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA