V první řadě vidíme, že v minulém roce se mírně snížil podíl amerického dolaru a naopak zvýšil podíl eura v devizových rezervách centrálních bank. Meziroční pohyby se ale z velké míry dají vysvětlit pohybem kurzů. A jelikož průměrný kurz EUR/USD byl roce 2018 výše než v roce 2017, matematicky se zvýší podíl eura, i kdyby centrální banky neudělaly v průběhu roku žádnou transakci. Proto také v nultých letech euro získávalo část koláče devizových rezerv a stejně tak dolar v roce 2014 po svém mohutném posílení také získal větší podíl.
Vývoj devizových rezerv, podílu jednotlivých zón, HDP a obchodního podílu USD a EUR:
Zajímavější pohled nám dají dlouhodobé trendy. Zatímco na začátku století se celkový podíl USD i EUR pohyboval okolo 90 %, v posledních letech jde o 85 %. Vzhledem k tomu, že japonský jen ani britská libra také nezískávají další podíl v alokacích a ostatní měny včetně čínského jüanu se drží pod 1 %, musíme vysvětlení hledat jinde.
Zbývá poslední velká proměnná v devizových rezervách a tím je zlato. Díky rostoucí ceně i nákupům centrálních bank dosáhl podíl zlata 11 %. S tím, jak se úročení dolarových i eurových rezerv (držené v drtivé většině v podobě státních dluhopisů) přiblížilo nulovému úročení zlata, začaly se především centrální banky emerging markets po této alternativě ohlížet.
Vývoj zlatých rezerv v Rusku v tunách:
Rusko, Turecko, Čína, Kazachstán a nyní i Maďarsko skrz realokaci svých devizových rezerv do zlata zvyšují poptávku po tomto žlutém kovu o 300-400 tun ročně, což odsává z trhu cca 10-15 % celosvětové těžby. Trend je tak opačný než na přelomu století, kdy se centrální banky především v západním světě (včetně ČNB) zbavovaly zlata. Tehdy šlo ale o období, kdy americké vládní dluhopisy vynášely 6 % nominálně a 4 % reálně, proti čemuž v tehdejší optice zlato nemohlo obstát. Cena zlata je tedy hodně závislá na výši úroků nastavovaných americkou centrální bankou. Letošní rally na zlatě tak jde ruku v ruce se snížením úroků v USA o 0,75 %.
Vývoj ceny zlata (měsíční graf – MN):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, BIS, IMF, tradingeconomics.com