Graf - komoditní index CRB:
Stříbro ani zlato podle všeho nečekají příznivé vyhlídky. Co se týče zlata, tak světová poptávka v letošním druhém čtvrtletí podle dat Světové rady pro zlato (World Gold Council, WGC) meziročně spadla o 12 % na šestileté minimum 914,9 tuny. Čína a Indie, které vytváří více než polovinu celosvětové poptávky, rovněž zaznamenávají klesající zájem spotřebitelů o drahé kovy. Tento trend se podle všeho zachová kvůli slabšími juanu (zlato se primárně obchoduje v amerických dolarech, čímž se pro Číňany stává dražším) a ztrátám drobných investorů z akciového trhu, do něhož mnozí vstupovali blízko vrcholu podpořeni expanzivní monetární politikou čínské centrální banky (PBOC), levným finančními zdroji a možnosti obchodovat na páku.
Primárním účelem zlata je ochránit investora před znehodnocením investice v důsledku rostoucí inflace. Nicméně v dnešní době, kdy svět bojuje spíše s deflací nežli s inflací, se tato přednost zlata dostává do pozadí. Navíc komodity jako takové mají velkou nevýhodu vůči akciím nebo dluhopisům, protože investorovi nenabízí úrokový nebo dividendový výnos. Ten, kdo v dnešní době hledá bezpečný přístav pro své investice, raději upřednostní státní dluhopisy před zlatou cihlou.
Stříbro navíc plní kromě funkce bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty částečně i roli průmyslového kovu. Nicméně ani tato využitelnost mu v čase čínské turbulence na hodnotě nepřidává. Čína, druhá největší ekonomika světa, primárně však největší spotřebitel komodit na světě, (viz. předchozí článek) zažívá těžké časy. Nikdo se nepře, že hospodářský růst tamní ekonomiky zpomaluje. Otázku, kterou si všichni kladou a na níž nelze najít kvůli nepřehlednosti a nedůvěryhodnosti dat přesnou odpověď je, jak rychle tato ekonomika zpomaluje. Fiskální i monetární akce s cílem povzbudit ekonomiku postupně ze strany státníků přicházejí, avšak s nejasným výsledkem, který může vyústit v novou bublinu případně dynamičtější zadlužování jednotlivých sektorů ekonomiky.
Stříbro se obchoduje poblíž minim ze srpna 2009 (13,48) a chystá se otestovat dlouhodobou rostoucí trendovou linii (13,50), která spojuje dna z roku 2003 a 2009. V případě prolomení trendové linie lze očekávat pokles ceny stříbra až k úrovni 11,75, eventuálně až k 10,80 USD za unci. Potenciální propad na minima ze září 2009 na úroveň 8,40 za unci po proražení dlouhodobě rostoucí trendové linie je také ve hře.
Graf - dlouhodobý vývoj ceny stříbra:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA