Raketový růst cen plynu proto táhne nahoru i ceny ropy, protože je nyní zkrátka často levnější ji spálit namísto předraženého zemního plynu. Nabídka, tj. těžba z břidlic v USA, je navíc v krátkém období několika měsíců nepružná a nedokáže zvýšenou poptávku vykrýt. Cena ropy WTI tak poprvé od roku 2014 překonala hranici 80 USD za barel. Inflační prostředí dále podporuje její zdražení, protože ropa je stále hlavní komoditou v průmyslu, dopravě a dodavatelských řetězcích.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Specifikem ropného trhu jsou ale kapacity kartelu OPEC+, které stále nejedou naplno. Jen OPEC samotný těží cca o 3 mil. barelů denně (mbd) méně než před pandemií. Když k tomu připočteme Rusko a Írán, které dobrovolně či nedobrovolně omezují těžbu, může být celková volná kapacita kolem 5 mbd, což je zhruba 5 % celosvětové poptávky.
Vývoj těžby ropy členů kartelu OPEC (v mbd):
Pokud tedy něco může zastavit ropnou rally, tak je to právě OPEC+. Kartelu se aktuálně líbí vysoké ceny bez agresivní reakce ze strany amerických těžařů. Pokud by se ale začala těžba mimo kartel probouzet k životu a poptávka po ropě by stagnovala, může přijít „boj o tržní podíl“, jak ho známe z let 2014-16, který by znamenal navýšení dodávek na trh a zajisté by poslal cenu barelu WTI výrazně níže. To je ale spíše jeden z mnoha možných scénářů příštího roku a stavět na něm prodej nakrátko na nynějších cenách by bylo značně rizikové.
Zatím to totiž vypadá, že vysoké ceny ostatních materiálů, nedostatek pracovníků, kapitálová obezřetnost i ekologický podtext brzdí těžaře ve vyspělém světě od zvýšení nabídky. Poptávka však roste, takže ceny se budou zřejmě zvyšovat dále. Dokud se nevyřeší levnější a stabilnější výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je jedním z hlavních pilířů boomu elektromobility, bude se poptávka po ropě držet vysoko.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ycharts.com, OPEC