Úplně stejně jako všichni ostatní chodím nakupovat a úplně stejně jako ostatní, se dívám na cenovky mnohdy s velkým překvapením. Někdy je to i důvod k zamyšlení, když člověk poslouchá, o čem se mluví v médiích a co potom vidí na cenovkách na regálech. Začalo to energiemi. Ty vystřelily někam úplně mimo realitu. Nebudu spekulovat nad tím, kdo za to může, proč se to stalo atd. a spiklenecké teorie ode mě také nečekejte. Jen si tak říkám, že to přeci není normální, a že by mě docela zajímalo, jaké jednotlivosti vedly k tomuto výsledku. Potom se ale stalo něco, o čem si myslím, že bylo pro rozjetí inflace rozhodující.
Kdo měl někdy něco společného s obchodními řetězci tak ví, co to jsou roční jednání a také ví, jak je za normálních okolností těžké prosadit zvýšení ceny třeba jen o jedno procento. Vždy to byl a je, téměř nadlidský výkon. Jenže právě tento jejich přístup byl docela účinnou brzdou pro rozjetí inflace. Jistě, mohly růst ceny kde čeho, ale v supermarketech byl celkem klid a tak ani nikdo okolo, snad mimo nemovitostí v poslední době, si nedovolil někam s cenami ustřelit. To se ale změnilo a já najednou vidím, že například rostlinný olej, který stál 33 nebo 36 korun najednou stojí 44 Kč. Najednou vidím, že sýr, který stál 22 korun, tak stojí 29 Kč. A tak dál a tak dál. Prostě řetězce se zbláznily a vystřelily ceny někam úplně mimo prostor chápání. Tady se bavíme o zdražení o třeba 30 %. Nebudu spekulovat o tom, o kolik mohli zvednout svoje ceny dodavatelé, ale o 30 % pochybuji.
Zkrátka řetězce, které mají ohromnou sílu a vliv, vzaly inflaci do svých rukou a předvádí něco, co mi nepřipadá normální. Jistě, zdražit je určitě potřeba, ale 30 %? Ten kdo si myslel nebo myslí, že inflace bude za tento rok do 10 %, je podle mě blázen. Budeme totiž rádi, když se vejdeme do 20 %. Ono totiž nejenže se řetězce zbláznily, ale vyčerpalo se očekávání spekulantů investujících do české koruny a ta začne oslabovat. Tím se zdraží nákupy například ropy, která také ke zvýšení inflace také má co říct.
Michal Uma