Zrychlující růst cen však nebude fenoménem pouze našich končin. S příchodem vyšších cen ropy umocněných dohodou ropných producentů o omezení těžby se vyšší inflace vrátí i do hlavních vyspělých ekonomik. Na více než 2 procenta vyroste navzdory sílícímu dolaru inflace ve Spojených státech, čímž bude nejvyšší za posledních 4,5 roku. V prvním čtvrtletí roku 2017 by se dokonce mohla díky nízké srovnávací základně dočasně přiblížit i ke 3 procentům.
Porovnání vývoje celkové (modře) a jádrové (červeně) inflace v USA meziročně:
Není se co divit. Vyšším cenám nahrává jak slušný růst mezd, tak pozitivní ekonomický sentiment, během kterého se obchodníci nebojí zdražovat své zboží a služby. Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem navíc narostla dlouhodobá inflační očekávání, která rád používám jako indikátor budoucího nastavení měnové politiky v USA, protože jde o ostře sledované číslo bankéři z americké centrální banky (Fed).
Vývoj 5letých inflačních očekávání v USA:
A právě v rostoucí inflaci se otevírá možnost nastavení parity na eurodolaru po proražení velice silného supportu v blízkosti 1,0500. Situace totiž nahrává rozevírajícím se nůžkám mezi americkými a evropskými úrokovými sazbami. Zatímco Fed již musí americkou lokomotivu brzdit, čehož se v reálu nejspíš dočkáme ve středu zvýšením sazeb na 0,50-0,75 %, tak Evropská centrální banka (ECB) může po svém prodloužení kvantitativního uvolňování z minulého týdne ještě dlouho čekat, než se jí inflace z aktuálních 0,6 % posune blíž k jejímu (téměř) dvouprocentnímu cíli.
Vývoj meziroční inflace v eurozóně:
V následujícím roce se proto můžeme dočkat situace, kdy Fed již půjde se sazbami nad 1 procento, zatímco ECB bude diskontní sazbu držet stále na -0,40 %. V tu dobu bude pro obchodníky obtížné odolat lákavé příležitosti vyrovnat kurz eura a dolaru.
Tento scénář má však mnoho otazníků a tím největším bude implementace nové hospodářské politiky v USA. Probíhající nadšení amerických spotřebitelů, podnikatelů i investorů mi totiž přijde až příliš vysoké vzhledem k tomu, jak nejasné jsou plány Trumpovy administrativy, která mimo jiné vyjádřila ochotu prudce zvyšovat rozpočtový schodek i přes plnou zaměstnanost. Americká i evropská ekonomika navíc vstoupí do nového roku ve slušné kondici a uvidíme, kdo zaškobrtne dříve.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Bloomberg, MT4