Celková meziroční inflace už zdá se kulminovala, když klesla z červnových 9,0 % na 8,5 % v červenci. Cesta k dvouprocentnímu cíli ale bude ještě dlouhá. Aktuální zpomalení inflace jde totiž na vrub víceméně pouze cenám paliv, které po snížení cen ropy i rafinérských marží zamířily rychle k jihu. Jde ale jen o krátkodobý efekt, který uvidíme ještě v datech za srpen a možná za září, ale nemůže pokračovat donekonečna. Dále už bude pokles inflace pracnější.
Vývoj ceny benzínu v USA (v USD za galon):
Jak vidíme v grafu níže, jádrová inflace se drží stále v blízkosti 6 % a dolů se jí příliš nechce. Americký spotřebitel totiž má stále z čeho utrácet, objem mezd v červenci meziročně rostl o velmi vysokých 9,6 %. Ve chvíli, kdy růst reálného HDP se stabilizuje v blízkosti 2-3 %, je takto vysoký růst mezd velmi silným inflačním faktorem.
Vývoj celkové a jádrové inflace v USA:
Proto také bude dále americká centrální banka (Fed) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Jestli na příštím zasedání půjde o 50 nebo 75 bazických bodů, nemusí být pro trhy tak důležité. Vzhledem k tomu, že se Fed tímto krokem dostane na „neutrální“ 3 procenta, bude zajímavější další výhled. Trhy (dluhopisové i akciové) nyní relativně optimisticky předpokládají, že přes tuto hranici se již Fed nepustí a ona 3 procenta budou stačit pro stlačení inflace v jejímu cíli v rámci scénáře „hladkého přistání“, tj. bez výraznější recese a růstu nezaměstnanosti.
Nadšení akciových trhů posledních týdnů je založeno právě na tom, že Fed dokáže zkrotit cenové tlaky bez dalšího utahování měnové politiky. Výnosová křivka je lehce inverzní, nejvyšší výnos na krátkém konci dosahují 1leté dluhopisy ve výši jen 3,28 %. Jak ale naznačuje prezident pobočky Fedu v Minneapolis Neel Kashkari, síla americké ekonomiky i inflačních tlaků je příliš vysoká a za aktuální situace by tlačil na růst úrokových sazeb na 4,4 % v příštím roce. Kashkari se přitom před pandemií profiloval jako holubice a hlasoval proti zvyšování sazeb. Nedá se proto říct, že by byl pokaždé jestřábem. Růst výnosové křivky ke 4 procentům by znamenal pro akcie prudké přecenění směrem dolů a zůstává tak jedním z hlavních rizik pro obnovení býčího trhu.
Vývoj amerického akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
Co se týče budoucího poklesu úrokových sazeb, jsou podobně optimistické i české dluhopisové trhy. Byť česká jádrová inflace stále zrychluje (aktuálně hrozivých 14,7 %) a analytici hlavních českých bank volají po dalším růstu úrokových sazeb, dvouletý český dluhopis se obchoduje s výnosem 5,86 % p.a. To znamená například výnos 7,00 % v prvním roce a 4,73 % výnos v druhém roce. Koruna tak ztrácí na své atraktivitě, protože ve střednědobém horizontu už je její úrokový bonus proti euru nikoliv 7 %, jak by se mohlo zdát z porovnání aktuálních sazeb centrálních bank, ale spíše 3-4 %. Tato výhoda je při tak vysoké inflaci (oproti eurozóně) nedostatečná a aktuální další pokles EUR/CZK vybízí spíše k uzavření ziskových krátkých pozic na tomto měnovém páru než ke spekulaci na další posílení koruny.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, ČNB, worldgovenrmentbonds.com