Nejde jen o měnovou politiku americké centrální banky (Fed), která nyní prudce šlape na brzdu zvedáním úrokových sazeb. Trh si začíná uvědomovat, že nadšení z přechodu do online prostředí po ústupu pandemie ustupuje. Lidé se vracejí do obchodních center, utrácejí za fyzické služby a i s nástupem jara přestávají sedět u obrazovek, což je velká změna oproti předchozím dvěma letům. Není proto divu, že „růstové“ společnosti jako je Netflix nebo Amazon přestaly růst a ze svých maxim ustoupily o desítky procent.
Vývoj akcií Netflix, Meta a Amazon od svých maxim:
Samotné kryptoměny pak zažívají kruté vystřízlivění. Ani v boomu digitalizace a online plateb v pandemii se nepodařilo Bitcoinu, Ethereu a spol. získat hlavní atributy měny – prostředek směny a uchovatel hodnoty.
Kryptoměnami se stále neplatí za běžné zboží a služby a slouží tak dále především ke spekulaci investorské veřejnosti. Volatilita je stále příliš vysoká na to, aby třeba zaměstnanci byli ochotni v nich pobírat mzdu. Kurz BTC/USD jako hlavní reprezentant této scény tak i nadále záleží na víře v budoucí růst, a to je velice křehká konstrukce hodnoty.
Vývoj kurzu BTC/USD za poslední rok:
Když se bavím s kryptoměnovými investory, často přicházejí s argumentem omezeného počtu jednotlivých Bitcoinů, Litecoinů a jiných podobných aktiv, které by měly údajně dlouhodobě úspěšně čelit inflaci. Z mého pohledu ale inflace v digitálních aktivech probíhala v posledních 2 letech ve velkém stylu a tou byla přicházející nabídka nových a nových mincí.
Když se podívám na stránku Coinmarketcap.com, můžu scrollovat stovkami různých kryptoměn a tokenů. Některé jejich názvy jako PornRocket nebo Dogs of Elon pobaví, méně k smíchu jsou pak už ztráty těchto virtuálních aktiv, které mají často pouze sběratelskou hodnotu a které se u většiny z nich počítají jen za květen v desítkách procent. Zkrátka čím více aktiv se na trh dostane, tím více se jejich hodnota ředí.
V dnešní době, kdy americká vláda vybírá rekordní objem dolarů na daních, místo aby rozdávala peníze z vrtulníku, se úspory a investovatelné prostředky domácností ve Spojených státech tenčí. Poptávka klesá, zatímco nabídka roste. Pokles tržní kapitalizace kryptotrhu, který se navíc nemůže opřít o vnitřní fundamentální hodnotu, se zdá být nevyhnutelný.
Vývoj tržní kapitalizace trhu s kryptoměnami (v bilionech dolarů):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Coinmarketcap.com, tradingeconomics.com, awealthofcommonsense.com