Vítám vás u dalšího výletu do lidského podvědomí. Dnes se podíváme na téma, které velmi úzce souvisí s tradingem a investováním. Finanční trhy totiž nabízejí mnoho podnětů, které lze zkoumat a mnoho proměnných, které lze predikovat. Jak ale všichni dobře víme, úspěšnost obchodníků to nijak nezvyšuje. Poselství dnešního článku proto spočívá v tom, že méně někdy znamená více. Nyní se již pojďme na tuto problematiku podívat blíže.
Případová studie
V USA byla provedena studie, kdy účastníci v první skupině znali názvy týmů z baseballové NBA a měli k dispozici také jejich herní statistiky a výkonnost. Ve druhé skupině pak byli účastníci studie, kteří měli k dispozici ty samé statistiky, ale neznali názvy baseballových týmů. Obě skupiny měly předpovídat výsledky vzájemných utkání. První skupina, která znala názvy sportovních týmů, hůře predikovala výsledky než skupina, která měla k dispozici pouze statistiku.
Tento experiment odhalil, že čím více informací má člověk k dispozici, tím horší predikce budoucnosti poskytuje. Naopak, je-li predikce založena na omezeném počtu vyhodnocovaných informací, výsledky predikce jsou uspokojivější. Tato studie odpovídá i tomu, co všichni známe z finančních trhů.
Méně je někdy více
Technická analýza, fundamentální analýza, makroekonomická analýza, kvartální hospodářské výsledky, postoje centrálních bank atd. To všechno jsou informace, které se na obchodníky a investory valí ze všech stran. Nejhorší na této věci je fakt, že se tyto jednotlivé analýzy navzájem mnohou i vylučovat, což je vlastně běžná situace a málokdy se v praxi stane, že je například trend potvrzen na všech sledovaných časových rámcích.
Na základě výše popsaného informačního zkreslení pro obchodníky vyplývá, že by svůj trading měli založit na omezeném počtu vstupních informací, na jejichž základě budou predikovat cenové pohyby. Čím více se do obchodní strategie zapojí proměnných, tím horší budou predikce a zároveň bude po psychické stránce mnohem náročnější takové predikce provádět.
Informační zkreslení je také platné v běžném životě. Například při stravování může být méně někdy více a přílišný příjem tuků určitě nikomu svědčit nebude. Stejně tak sportovní aktivity. Sport je super a má mnoho benefitů, ale pokud tělu neposkytneme čas na regeneraci, také to nebude zcela ideální. Stejně tak jako v běžném životě, tak i v tradingu je potřeba najít rovnováhu mezi informacemi, které k tradingu nebo životu potřebujeme a zároveň filtrovat ty informace, které již nepotřebujeme.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass