Za japonskou deflací stojí především výrazné posílení japonského jenu, který oproti dolaru od počátku roku přidal zhruba 15 %. K čínskému jüanu, měně největšího obchodního partnera Japonska, posílil JPY dokonce o 18 %. Není divu, že se tento vývoj nelíbí centrálním bankéřům v Tokiu. Sami si ale zkomplikovali cestu, když v měnových válkách ze začátku roku kapitulovali a přestali snižovat sazby více do záporu. Naráz se investorům negativních 0,10 % zdálo být jako docela dobrý obchod a začali jen ve velkém nakupovat.
Meziroční vývoj inflace v Japonsku:
Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda by rád vrátil měnový pár USD/JPY výrazně výše, a proto začíná otevírat téma měnových intervencí. Trh zatím na jeho slova příliš nereagoval, protože investoři nevěří, že by Bank of Japan dokázala ovládat druhý nejlikvidnější měnový pár na světě, i kdyby se zavázala k použití neomezených prostředků.
Druhým faktorem, který tlumí spekulace na prudké oslabení jenu iniciované centrální bankou, jsou případné politické dopady. Japonsko díky vysokým exportům dosahuje vysokých přebytků běžného účtu, které přestavují 3-4 % místního HDP a stále narůstají (viz graf). Slabá měna by tuto nerovnováhu ještě více prohloubila a pro Američany, kteří svou poptávkou dopují výkon japonských průmyslových společností, by tento krok nebyl stravitelný, zvlášť když oba prezidentští kandidáti v poslední době zostřují svou rétoriku proti zemím, které dosahují v obchodu s USA vysokých přebytků a „berou práci“ americkým průmyslovým společnostem.
Vývoj běžného účtu platební bilance v Japonsku (v mld. JPY):
Zatím tedy není třeba reagovat na slovní intervence ze strany Bank of Japan. V případě poklesu USD/JPY pod hranici 100 jenů za dolar by ale japonská centrální banka mohla fungovat jako slušný support, který by svými prohlášeními i případnými reálnými kroky tlumil další zisky japonského jenu, a nákup tohoto měnového páru by byl v očích účastníků trhu velice atraktivní.
Vývoj měnového páru USD/JPY (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Investing.com, Tradingeconomics.com, Bloomberg