Dnešním článkem bych chtěl uzavřít takovou malou exkurzi do světa analýz. Kromě technické a fundamentální analýzy je vhodné pro intradenního obchodníka aby vypracoval ještě další analýzy. Tyto mají většinou delší uplatnění, ale bývají obchodníky opomíjeny. Za takové považuji časovou analýzu chování vybraného měnového páru, analýza druhů chování trhů.
Časovou analýzou chování vybraného měnového páru myslím, chování daného trhu v průběhu dne. Intradenní obchodník sedí u PC a “číhá” na nejvhodnější příležitost pro uskutečnění obchodu. To představuje cca 8 – 12 hodin denně. S postupujícím časem je více unavený a přehlíží i jasné příležitosti. Je zřejmé, že by bylo dobré vědět kdy se vyplatí u PC sedět a hlídat trh – tedy kdy jsou nejlepší příležitosti a kdy je možné udělat přestávky, odpočívat a relaxovat. Bez časové analýzy, jakéhosi časového snímku obchodného dne u vybraných párů, nelze toto uskutečnit. Nejlepší je vycházet z vlastní statistiky (čím delší, tím lepší). Jinak vypadá trh v lednu, jinak v červenci a jinak v prosinci. Je ale zajímavé, jak si je každý rok podobný. Nemyslím tím směry trhu, ale jeho volatilitu. Mimo zpráv, se každý den opakují určité události, které mají na trh nemalý vliv. Z těchto událostí a z očekávaných zpráv lze vypracovat tzv. časový snímek pro každý den. Naplánovat, kdy je nutná větší pozornost a kdy je možné udělat větší přestávku, oběd atd. Intradenní obchodník musí šetřit síly a použít je ve správnou dobu. V mém obchodním systému je každý pracovní den rozdělen na cca 7 časových úseků. Tyto zahrnují nejexponovanější časy vhodné pro obchodování, počítají s možnými zprávami a umožňují naplánovat 2 – 3 větší přestávky aniž bych měl obavu, že přijdu o nějaký větší obchod. Tato časové úseky jsem určil na základě vlastní obchodní statistiky za cca 5 let. Uvedu alespoň dva : 9:05 a 14:30. 9:05 otevírá burza v Londýně, 14:30 otevírá burza v N.Y. – USA. Zkušenější tradeři už ví co se nejenom v těchto časech s trhem děje a to mnohdy bez ohledu na zprávy (myslím hlavně zprávy z USA, které často bývají v 14:30 a 16:00). Je zajímavé také se podívat na chování trhu v době 6 – 8:05 nebo po 15:35 a v dalších obdobích obchodního dne. To už ale ponechám na snaze každého tradera dívat se na trh i jinak (než jen technicky a fundamentálně).
Za analýzu druhů chování trhů, považuji určení chování vybraného měnového páru v noci, na počátku dne a v jeho průběhu. Proč ? Pro výběr měnového páru, který ten den budu při obchodech preferovat. Neboť “lítání“ z páru na pár k dlouhodobému úspěchu nevede. Obchoduji max. dva páry např. GP/USD a EU/JPY. Nebo GP/USD a USD/CD. Ostatní páry spolu s akciovými indexy a ropou beru jako korelaraci , např. EU/USD a USD/JPY. Abych vybral nejvhodnější tzv. hlavní pár pro daný den, musím brát v úvahu i jeho chování v noci, ráno a dopoledne. Rozlišuji tři druhy chování trhu. Trendový, vlnový a tzv. chlupatý.
Trendový trh je jasný, trh jde velmi dobře ve směru hlavního trendu. V závěru nabírá na strmosti a rád tzv. “ dolévá cenu “ k silným S/R i když RSI v H1 a H4 ukazuje na překoupený / přeprodaný trh. Zastavuje ho až divergence v H4 spolu s testem pod / nad silného S/R. (např. 24.9. po 9:10 a po 15:00, trh BP/USD)
Vlnový trh se projevuje většími vlnami byť v rámci dlouhodobějšího trendu, nebo při otočce dlouhodobého trendu. Vlny mají velikost 30 – 50 bodů a dají se dobře určit, trh rád zastavuje na S/R kde a otáčí do protisměru. Pohyby jsou rychlé a doba trvání obchodů je 10 – 30 min. Bývá po větších pohybech v rámci trendového trhu. Rád ho obchoduji. (např. včera 28.9. po celý den, trh BP/USD )
Charakteristikou chlupatého trhu jsou velmi krátké vlny tvořené kladivy, oběšenci, káčami (svícový graf) nejasný trend. Svíce jsou dost veliké na vystopování STOP – LOSSU, ale dost malé na solidní zisk. Tento trh se většinou vytváří když jsou tradeři nerozhodní a nebo čekají na nějakou zprávu, nebo např. akciové indexy se nemohou rozhodnout zda zahájit výběr zisků a nebo prodloužit např. růst. Velmi nebezpečný trh, který neobchoduji. (např. 23.9. po 11:00, trh BP/USD). Po takovém stavu dochází k prudkým pohybům ( tento nastal následující den 24.9. po 9:10, trh BP/USD).
Tato analýza chování trhu neznamená, že se trh bude chovat po celý den stejně, ale zpravidla se tak chová minimálně do 13:00 – 14:30. Tak se lze dopoledne např. věnovat GB/USD a EU/JPY a odpoledne GP/USD a USD/CD. (Jako takovou rezervu pro obchodování, když jsou měnové páry velmi nebezpečné, mám připravenou ropu a kukuřici – což jsou u mne takové dozvuky z dob denního a pozičního obchodování. Oba tyto trhy lze obchodovat i intradenně. U kuřice lze využít i doby zahájení obchodů tj. v 16:35 NČ, a častých gapů mezi 12:55 – 16:30, ale o tom až jinde)
Vezmeme-li v úvahu, že vlastně stále provádíme analýzy v všech oblastech života, tak existují i další analýzy pro intradenní obchody, např. psychlogie chování trhu – dolévání trendů, prudké brejky z channelu, nebo i doba oběda v EU, GBP a USA, vybírání zisků atd. Nebo vliv korelace s jinými trhy (na toto téma je v tomto webu několik pěkných článků). I to intradenní obchodník musí, alespoň okrajově, brát v úvahu ve svém obchodním systému a stylu obchodování. Není nutné brát analýzy jako dogma, ale je nutné vybrat to nejdůležitějšía hlavně vnímat vzájemné propojení – souvislosti mezi nimi. Ale žádný strach, špatná analýza v intradenním obchodě vás bude stát jen nějaké peníze a to ještě pod kontrolou STOP – LOSSem ( a příště budete chytřejší), ale např. špatná analýza před zahájením předjíždějícího manévru na silnici, vás může stát život. Takže jak se říká : pokud nejde o život, nejde o nic. Myslím, že i zde platí věta, kterou jsem někde slyšel : „když máš pochyby, není pochyb ……………..“ . I to by měly analýzy obecně ukázat.
Hezký den a dobrý lov.
Příště : ( obchodní plán – systém a obchodní deník)