Základní otázka platná pro každého tradera je :
1. Jaký bude směr trhu ?
2. Je prostor pro cíl ?
Jaký bude směr trhu ? Otázka je jasná, každý se snaží před zahájením obchodu nalézt na tuto otázku odpověď. A dle této odpovědi zadává na BUY nebo na SELL. Je prostor pro cíl ? Tato otázka souvisí s otázkou předcházející. Před zahájením obchodu potřebujeme určit kde bude náš alespoň přibližný cíl. Pokud umístíme čekající CÍL (TP), tak k němu musí být volný prostor, bez supportů, rezistancí (dále v textu S / R), prostor bez trendových čar, nebo Fibonacciho úrovní atd. Ty tvoří pro postup trhu k cíli hlavní nebezpečí, nebo sami tvoří hranici pro aktuální cíl.
Pro zotpovězení výše uvedených otázek většina traderů používá analýzy, technickou a fundamentální. Potom je zde analýza chování vybraného nástroje - např. měnového páru z hlediska času, psychologie na trhu, ovlivnění jinými nástroji ( např. akciovými indexy, nebo cenou ropy) atd. Při svých obchodech využívám všechny analýzy. Vypadá to na první pohled složitě, ale zase to tak složité není. Je ale nutné si uvědomit, že každý člověk je individualista, to pro tradery, myslím hlavně pro tradery intradenního obchodování, platí přinejmenším dvojnásob. Myslím, že na světě není stejný obchodní systém, jistě jsou si hodně podobné, ale v některých i důležitých maličkostech jsou různé. Obdobně to platí i pro vypracovávání výše uvedených analýz a celkového přístupu k obchodování. Stačí si jenom uvědomit, že někdo preferuje zahajování a ukončování obchodů za market (za okamžitou cenu na trhu), jiný preferuje čekající pokyny a další jejich vzájemnou kombinaci. Pokusil bych se u jednotlivých analýz zastavit, trochu je posoudit a naznačit jak s nimi pracuji .
Technická analýza. Nechci zde popisovat technickou analýzu, byly o ní napsány celé knihy. Technickou analýzu musí zvládnout každý trader bez váhání na 110 %. Někdo ji považuje za nejdůležitější, jiný ji považuje za méně důležitou oproti ostatním analýzám. Já ji povazuji za důležitou součást celkového posouzení aktuální situace na trhu a důležitou tedy i pro předpověď dalšího vývoje. Jedním z hlavních úkolů technické analýzy je ukázat tři situace na trhu :
1. Nastane otočení směru trhu ?
2. Bude trh dále pokračovat v aktuálním směru ?
3. Vytváří se nějaká formace (triangl, H + R, atd.) nebo se vytváří nerozhodná situace ze které trh po určité době vystřelí ( do růstu nebo do poklesu) ?
Více situací na trhu není. Intradenní obchodník se setkává se stejnými situacemi na trhu jako denní nebo poziční obchodník, ale v kratším časovém úseku. Proto zakreslení trendových čar, zakreslení S / R, zakreslení formací, musí probíhat zcela automaticky bez velikého přemýšlení – musí to mít v oku. To samé platí i pro jejich následnou kontinuální úpravu. Pro své obchody ve vybraném měnovém páru používám dva současně otevřené svícové grafy:
= První je tzv. provozní 15 - 5 nebo 1 minutový. Zde zakresluji obchody, které následně zadám. ( Vždy nejdříve obchod zakreslím do grafu, než ho zadám a preferuji v maximální míře čekající pokyny. ) V tomto grafu také probíhá stálá úprava aktuální technické situace na trhu. Zde mám jediný používaný ukazatel – oscilátor RSI 10.
= Druhý tzv. plánovací graf je dlouhodobý 1 – 4 hodinový, umožňuje mi celkový pohled na aktuální situaci a plánování obchodního dne. Zde zakresluji delší trendy, vyhledávám silné S / R, zakresluji Fibonacciho úrovně a formace na trhu. Tento graf průběžně aktualizuji i v denním nebo dokonce v týdenním tvaru. Z něj překresluji hlavní trendové čáry, S + R do provozního grafu. V plánovacím grafu mám jediný oscilátor – RSI 10 a jeden klouzavý průměr (MA 200).
Aby byly silné a dlouhodobé trendové čáry, silné a dlouhodobé S / R v obou grafech vzájemně odlišeny, jsou tyto čáry provedeny v různých barvách. Do obou grafů ještě zakresluji (šipkami) chování vln a je-li to nutné někdy i chování jednotlivých svíček. Myslím tím upozornění na vyšší minima a nižší maxima. Což v provozním grafu považuji za první znak pro případný obchod. V plánovacím grafu mi označení vln zabraňuje zapomenout nebo přehlédnout předpokládaný směr trhu včetně nebezpečných míst. V obou grafech posuzuji i samotné svíce a to jak z hlediska jejich tvarů : jako např. káča, kladivo, oběšenec atd, tak i jejich formací – hvězd : např. ranní hvězda, večerní hvězda a další.
Zakreslování, úpravu již zakreslených čar a posouzení vln a svíček provádím zcela automaticky, podvědomě. Nepoužívám žádné další indikátory nebo oscilátory mimo uvedených, ve kterých využívám hlavně divergenci. Další indikátory nebo oscilátory by mne jen zdržovaly a odváděly pozornost od trhu. Snažím se, aby bylo vše přehledné a jednoduché. Aby na první pohled bylo znát kam se může trh vydat a zda při své cestě k mému cíli nebude mít nějaké překážky od kterých by se mohl odrazit proti mně. Tento systém snižuje na nejmenší možnou míru riziko přehlédnutí S / R , trendové čáry, tunelu a nebo Fibonacciho úrovně. Umožńuje mi včas zakreslit a následně zadat čekající START nového obchodu, čekající CÍL (TP), a umožňuje i posoudit umístění zakresleného počátečního STOP-LOSSU. Ten zadávám vždy současně se STARTem a CÍLem a vždy jako pevné riziko s fixním objemem. Tento technický systém mi umožňuje využívat koncept swing – trading, tedy obchodovat vlny.
Příště : co s fundamentální analýzou ?