Od skončení švýcarského intervenčního režimu v lednu 2015 se švýcarské devizové rezervy zvýšily ze 440 mld. CHF na 730 mld. CHF, je tedy jasné, že SNB i bez oficiálního prohlášení nadále tvoří obrovské množství franků, které následně prodává na devizovém trhu. Tyto „tiché intervence“ drží švýcarský frank na slabších úrovních. Po náběhu optimismu do eurozóny dokonce měnový pár EUR/CHF vyrostl nad 1,1700.
Vývoj devizových rezerv švýcarské národní banky (v mil. CHF):
Z dlouhodobého hlediska by se EUR/CHF zdál být stále výhodný k nákupu. Přece před 10 lety se tento měnový pár obchodoval nad 1,6500 a centrální banka stále intervenuje tímto směrem.
Analytici z Nordea ale s tímto přístupem příliš nesouhlasí. Zaprvé byl v roce 2008 měnový pár EUR/CHF výrazně překoupený a zadruhé jeho pokles je přirozený kvůli tomu, že Švýcarsko dosahuje mnohem nižší inflace než eurozóna. Od své střední hodnoty odhadnuté na základě vývoje cenových hladin se je aktuálně švýcarský frank vzdálený pouhých 4,4 %, a to příliš velký argument pro vstoupení do dlouhé pozice není.
Porovnání vývoje měnového páru EUR/CHF (tmavě modrá) s jeho vnitřní hodnotou (světle modrá):
S přicházejícím rizikem prudkého propadu akciových trhů by se spíš investoři měli zajímat o nákup bezpečných přístavů, mezi které se švýcarský frank také řadí. Riziko nákupu EUR/CHF tedy spočívá v možném prudkém posílení švýcarského franku v případě paniky na finančních trzích. Z tohoto pohledu je třeba se nyní švýcarskému franku vyhnout a jako pojištění rizikových pozic nakoupit z bezpečných přístavů spíše japonský jen (short USD/JPY), čemuž jsem se věnoval ve více z předchozích textů v rámci fundamentální analýzy.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Nordea, SNB