Omezení stimulů
Podzim letošního roku je ve Spojených státech ve znamení sundávání nohy z plynu, a to jak v měnové, tak ve fiskální politice. Efekt jednorázových šeků, které domácnosti dostaly na jaře, vyprchává. Navíc v září skončila mimořádná podpora v nezaměstnanosti, která by měla postupně uvolnit na pracovní trh 6 milionů lidí, navýšit nabídku a srazit tak inflačně-mzdové tlaky.
Vývoj meziroční celkové (červeně) a jádrové (modře) inflace v USA:
Ukončení kvantitativního uvolňování je kapitola sama pro sebe, kterou budou finanční trhy v následujících měsících žít. Zdá se, že americká centrální banka (Fed) bude chtít ukončit QE raději dříve než později a to samé platí i o úrokových sazbách. Dobrá zpráva pro dolar, špatná pro dluhopisy a zřejmě mírně negativní i pro akcie.
Jádrová inflace zpomaluje
I pohled na meziměsíční pohyby v cenové hladině zvedají optimismus. Poslední 3 měsíce totiž roste jádrová inflace bez energií a potravin v USA výrazně pomaleji. Ukazuje se, že na jaře se sešla obrovská poptávka vyvolaná „penězi zadarmo“ od americké vlády s utlumenými kapacitami ve výrobě, obchodě i službách. Razantní zvýšení cen ojetých vozů z jara tak už do statistik nepromlouvá, nečeká se, že by ojetiny zdražovaly o 30 % každé čtvrtletí.
Vývoj indexu jádrové inflace v USA:
Během léta se tak jádrová inflace již dostala k cíli Fedu 2-3 % růstu na roční bázi. Pokud by se i v následujících měsících jevy pro i proti růstu cen vykompenzovaly na rozumné hodnotě jako v létě, směřovala by i meziroční inflace sama do cílovaného pásma.
Dezinflační tendence sice tahají za kratší konec, ale pokles cen dřeva, železné rudy nebo kukuřice dávají trochu optimismu. Stejně tak i pohled na ceny kontraktů s dodáním v budoucnu. Většina komodit se obchoduje v silné backwardation (zemní plyn, uhlí, bavlna, káva), trh zkrátka stále čeká, že aktuální epizoda růstu cen je pouze dočasná, byť ona dočasnost se protahuje.
Meziroční vývoj spotřebitelské inflace v Číně:
Obrázek o velké globální ekonomice, kde vláda nepoužila razantní fiskální stimul, si můžeme udělat při pohledu na Čínu. Spotřebitelské ceny jsou i přes nákladové tlaky v útlumu, protože nízká poptávka domácností nedává obchodníkům příležitost rozšířit si marže. Nízký růst cen i mezd v Číně by tak měl působit dezinflačně, jakmile se vrátí cena přepravy více k normálu a zvýší se těžba uhlí, plynu a ropy. Pro čínský jüan ale nejde o dobrou zprávu, protože čínská centrální banka bude držet úroky nízko, ať už z důvodu nízké inflace, tak jako pomoc na vyřešení dluhových problémů developerů a státních bank.
Vývoj měnového páru USD/CNY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com