Výsledková sezóna sice zahájila pozitivním překvapením u velkých amerických bank, trhy ale hýbou témata jako je inflace v USA, která v září překvapila nečekaně vyššími hodnotami; rozhodování Fedu o úrokových sazbách na zasedání v listopadu; nejistota ohledně války v Izraeli; a otázka zda se letos ropa dostane na cenu kolem 100 USD za barel. Důvody k tomu scénáři rozhodně nejsou utopií, takže se pojďme s nimi seznámit.
Fundamentální analýza
Začneme pozitivními zprávami, mezi které patří výsledky velkých bank JPMorgan, Wells Fargo a Citigroup, které otevřely výsledkovou sezónu pozitivním překvapením. Zisky i výnosy těchto bank totiž výrazně překonaly odhady analytiků. A dobrým zprávám nemusí být konec, protože v tomto týdnu se můžeme těšit na výsledky gigantů jako je Goldman Sachs, Bank of America, Tesla, Procter&Gamble, Morgan Stanley anebo Taiwan Semiconductor.
Skvělé hospodářské výsledky těchto firem však automaticky nemusí znamenat růst akciových indexů. Jedním z důvodů je totiž inflace v USA, která byla reportována v minulém týdnu. Jak průmyslová, tak i spotřebitelská inflace totiž za měsíc září byla vyšší, než očekávali analytici, což Fedu rozhodně přidává vrásky na čele. Průmyslová inflace meziměsíčně rostla o 0,5 % (očekávání bylo 0,3 %) a spotřebitelská inflace stoupla o 0,4 % (očekávání bylo 0,3 %).
Průmyslová jádrová inflace, která je očištěná o volatilní složky jako jsou energie a potraviny, dokonce překonala hodnoty i předchozího měsíce, když stoupla o 0,3 % (předchozí meziměsíční růst byl 0,2 %). V meziročním srovnání je spotřebitelská inflace na hodnotě 3,7 %, což je stále dost daleko od inflačního cíle, který je na úrovni 2 %. Silný trh práce, a překvapivě vyšší hodnoty inflace, to jsou argumenty, které budou pravděpodobně Fed tlačit k dalšímu zvýšení sazeb na následujícím zasedání 1. listopadu 2023.
Druhým rizikem je aktuální konflikt v Izraeli a s ním spojené vojenské akce proti teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy. Ten postupně nabírá na síle a trhy zneklidňuje hrozba, že by se do konfliktu zapojil Írán, který podporuje Hamás a také možná účast libanonského hnutí Hizballáh.
Tato nejistota vyhnala v minulém týdnu nahoru ceny ropy a fundamenty jsou aktuálně takové, že další růst je pravděpodobný i v tomto týdnu. Raketový růst cen ropy by nastal, pokud by Bidenova administrativa naznačila možnost sankcí proti íránské ropě. Sílu sankcí na ceny ropy jsme viděli koncem minulého týdne, kdy USA uplatnily sankce na tankery, které převážely ruskou ropu a porušily cenový strop, které státy G7 stanovily na 60 dolarech za barel ruské ropy. V pátek tak díky tomu ropa posílila o 5 % a aktuálně je ropa Brent za 91 USD.
Cenovka 100 USD za barel je tedy opět na dostřel. Takto vysoké ceny ropy v minulosti ohrožovaly ekonomický růst, a to je proto další fundamentální důvod, proč by akciové indexy mohly klesat i v případě slibných výsledků amerických firem.
Technická analýza
Podívejme se nejprve na index SP500. Máme zde jasně formované nižší high a nižší low, což naznačuje aktuálně klesající trh. Klesající trh nám ukazuje i trendová linie na denním časovém rámci.
Graf č.1: Index SP500 na H4 časovém rámci
Klíčová hladina se zdá být na hodnotě kolem 4 334. Je to předchozí proražený support, který vznikl na swingu z 18. 8. 2023. Trh tuto cenu nejprve prorazil směrem dolů, takže ze supportu vznikla rezistence. Při tomto poklesu se trh zastavil na dalším silném supportu, který je u ceny 4 200. Pak se ale trh otočil, aby vyplnil Price Value Gap (modrý obdélník), který má horní hranu u 4 400. Trh zde reagoval a korigoval směrem dolů. Hodnota 4 400 je aktuální nejbližší rezistence. Další rezistence vymezuje klesající trendová linie.
Protože zásadní pro další vývoj indexů je aktuálně ropa, podívejme se i na tento graf.
Graf č.2: Ropa Brent na H4 časovém rámci
V minulém týdnu ropa otevřela silným býčím gapem pod vlivem zpráv z útoku teroristického hnutí Hamás v Izraeli. Tento gap byl zaplněn 11. 10. 2023. Pokud jde o fundamenty, tak důvodem mohly být výrazně vyšší zásoby ropy, které byly reportovány ve středu a ve čtvrtek v USA, a které dosáhly na nejvyšší hodnoty od února 2023. Poté se ale objevila zpráva o sankcích USA na tankery ze zemí G7, které nedodržovaly cenový limit na ruské ropě a cena v pátek raketově posilovala. Z pohledu technické analýzy ropa překonala rezistenci u hodnoty 89,7 USD za barel, která je aktuálním nejbližším supportem.
Pokud se podíváme na rezistence, ty nám vykreslují červené linie, které jsou u jednotlivých swingů z dřívějších nižších vrcholů. Z pohledu teorie, že cena se pohybuje od likvidity k likviditě, právě tyto linie představují oblasti, nad kterými by likvidita mohla být a to z toho důvodu, že mnoho traderů nad ně umístí svoje čekající příkazy. Při postupném vybírání této likvidity by tak cena mohla v tomto týdnu vystoupat až k 96,40 USD za barel. Pravděpodobnost tohoto scénáře se zvýší v případě další eskalace napětí na Blízkém východě.
Závěr
Pokud vás obchodování zaujalo, pak si nezapomeňte stáhnout ebooky Purple Trading, ve kterých se seznámíte s různými obchodními přístupy. Velice oblíbený je například ebook na téma Market Profile či jedinečná obchodní strategie kombinující Price Action s MACD oscilátorem. V případě dotazů nás můžete kontaktovat na našem emailu: info@purple-trading.com, kde vám je k dispozici náš zkušený tým, který ochotně zodpoví vaše otázky.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.