Za tímto posunem samozřejmě stojí chystané změny přicházející s prezidentem Trumpem, který chce nejenom nakopnout ekonomiku vyššími vládními výdaji, ale také v rámci de-globalizace omezit dovozy. Američané by si měli část produkce vyrábět sami, což bude pochopitelně dražší a projeví se na cenovkách v obchodech.
Vývoj 5letých inflačních očekávání v USA (% p.a.):
Osobně jsem zvědavý, jak se k nápadům na utrácení financované dluhem bude stavět republikánský Kongres, který prezidentu Obamovi v roce 2011 nechtěl na podobný stimulační program dát peníze v době, kdy nezaměstnanost byla kolem 9 %. Dnes při plné zaměstnanosti a nedostatku pracovníků by tomu dali republikáni zelenou?!
Každopádně tyto spekulace a nadšení z předpokládaného vyššího růstu HDP ovlivňují měnové trhy už dnes. Rostoucí akciové trhy a inflační očekávání dávají volnou ruku Fedu ke zvýšení úrokové míry už v prosinci. Trh už s tímto krokem počítá jako s jistotou (viz graf). Zároveň rostou i očekávání na rychlejší zvyšování sazeb pro následujících 12 měsíců (stejně jako v loňském roce touto dobou).
Vývoj pravděpodobnosti pro zvýšení úrokových sazeb Fedem v prosinci 2016:
Když ke zlepšenému sentimentu přidáme i solidní tvrdá data přicházející z americké ekonomiky, je jedinou možností posilování dolaru, jehož kurz se dostal na letošní nejvyšší úrovně vůči euru a proti koši hlavních měn dokonce překonal 14letá maxima.
Znovu se vyrojily spekulace o blížící se paritě dolaru s eurem. Zde bych toliko nepředbíhal a ještě počkal na samotnou reakci Fedu na změnu hospodářské politiky v USA a také nová příchozí data, která budou hojně zveřejněna už dnes odpoledne a kdy se dozvíme nejenom aktuální vývoj inflace, ale také čísla ze stavebnictví, průmyslu a trhu práce. Pokud data nezklamou, párty může pokračovat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Bloomberg, MT4