Důvod náhlého výprodeje akcií vidíme v proražení psychologické 3 % hranice na amerických dluhopisech, čehož se dlouhou dobu investoři báli. Vyšší výnosy dluhopisů totiž snižují atraktivitu akcií, zvlášť v dnešní době, kdy jsou valuace akcií vyšponované a ziskový výnos se nepohybuje příliš vysoko nad tím dluhopisovým.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu:
Prozatím se korekce na amerických akciích podobá vývoji v únoru tohoto roku, kdy index S&P 500 ztratil 8 % a trvalo mu dalších 6 měsíců, než dosáhl na nová maxima. Delší pokles, který by pořádné zamával i ostatními finančními trhy, určitě může přijít. Medvědí trh se totiž na amerických akciích neobjevil rekordně dlouhou dobu od března 2009 a prodejci se už nemůžou dočkat pořádné korekce.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Když se podíváme na forex, tak tam je při zhoršení sentimentu a poklesu cen akcií jasným králem japonský jen. V dnešní době je jeho posílení trochu paradoxní, protože je vyvolané vyššími výnosy v USA, což by za normálních okolností favorizovalo spíše americký dolar. Status bezpečného přístavu a nákupy JPY doprovázené panikou na trzích však tento faktor lehce předčí.
Short měnového páru USD/JPY tak funguje jako spekulace nebo hedge proti poklesu akciových trhů. Japonský jen proti americkému dolaru je navíc dle našich propočtů podhodnocený o 15-20 %, pokud se díváme na historický vývoj a paritu kupní síly. Dlouhodobě otevřená krátká pozice na USD/JPY je však nevýhodná z pohledu úročení. Rozdíl mezi americkými a japonskými sazbami už přesahuje 2 % a pro ziskový obchod tedy musí japonský jen posilovat minimálně tímto tempem, aby traderovi vynahradil ztráty z naběhlých úroků.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg