Index S&P 500 se ve čtvrtek svezl pouhých šest bodů nad důležitý support 4 200, pokles ovšem ustál a uzavřel o padesát bodů výše. Vzhledem k tomuto vývoji je mírný týdenní zisk v podstatě skvělým výsledkem. Na denním grafu index v úterý klesl na novou nižší cenu (lower low) a do čtvrtka u ní zůstal. V pátek přišel zmíněný obrat a růst indexu nad 4 300, který by mohl být začátkem krátkodobého růstu po předchozí vlně ztrát.
Podstatné supporty a rezistence se za poslední týden nezměnily, pouze se potvrdila nejbližší významná podpora na 4 200. Tu na grafu zesiluje také 200denní klouzavý průměr. Případné prolomení pod 4 200 by bylo pro index S&P 500 pravděpodobně impulzem pro další sesun k hladině 4 000 bodů. Na opačné straně je pod 4 400 cenový odskok, nad ním následuje důležitá rezistence v pásmu 4 500 až 4 550.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) uzavřel týden na podobné úrovni jako v předchozích dvou týdnech. Středeční prudký růst byl možná býky vyhlíženým (byť třeba krátkodobým) nákupním signálem pro akcie.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Poklesy cen akcií pokračovaly až do čtvrtka, v pátek se ale index S&P 500 vrátil nad 4 300. Střednědobě je nadále v sestupném trendu, v delší perspektivě zůstává v platnosti důležité obchodní pásmo 4 200 až 4 500.
V dalších týdnech bude investory vedle evergreenu v podobě výnosů dluhopisů a možného vývoje měnové politiky Fedu zaměstnávat výsledková sezóna za třetí kvartál. Dvě pětiny firem, které v rámci indexu S&P 500 oznámí svá čísla v nejbližších čtrnácti dnech, bude z finančního sektoru. Analytici v průměru očekávají meziroční růst zisků na akcii o 8,7 %, po očištění o pojišťovací společnosti ovšem jen o 2,1 %. Samotné banky by měly vykázat meziroční zlepšení ziskovosti o 4 %.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz