Otázkou tedy zůstává, proti jaké měně dolar prodávat. Díky likviditě amerického dolaru je měnových párů dostatek, dokonce se dá shortovat i celý dolarový index, který nabízí k obchodování většina brokerů. Jak z našeho celoročního výhledu, tak i z aktuálního rozložení sil vychází nejlépe britská libra a japonský jen. Fundamentální hodnota obou měn se totiž zdá být mnohem výše, než aktuální kurzy ukazují.
Vývoj amerického dolarového indexu za posledních 5 let:
V případě britské měny jde o reverzi ztrát, které nasbírala od hlasování o brexitu. Růst je opravdu obdivuhodný, leden ještě není u konce a libra si připsala už 6 % na 1,4300. I tak ale vidíme další prostor k růstu, ještě v červenci 2014 se totiž měnový pár GBP/USD obchodoval za 1,7190. Takových výšin zřejmě libra už kvůli nejistotě ohledně brexitu a také dlouhodobě mírně vyšší inflaci v Británii nedosáhne, ale díky výborné náladě na evropské půdě by mohla ještě nějaké procento v letošním roce přidat.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Japonský jen vypadá ještě mnohem více podhodnocený. Posílení k 90 jenům za dolar by při zpomalení celosvětové ekonomiky a obratu ve vnímání rizika nebylo žádné překvapení. Že je japonský jen slabý potvrzují i statistiky japonských vývozů, které začínají výrazně převyšovat dovozy. Obrovský přebytek na běžném účtu značí, že měna má velký prostor k posílení. I centrální banka Bank of Japan přestává se svou ultrauvolněnou měnovou politikou, která připomíná přístup Evropské centrální banky (ECB) a je doprovázena posilujícím eurem.
Po dnešním zasedání ECB se tak dozvíme, jak se mezi centrálními bankéři mění přístup ke kvantitativnímu uvolňování v době nadprůměrného růstu a všeobecného optimismu. Zajisté to bude díl do skládačky i pro měnovou politiku v Japonsku, která by už postupně měla přestat brzdit japonský jen v ziscích.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, MT4