Bitcoin do puntíku naplňuje investiční fenomén FOMO (Fear of missing out). Dva poslední roky veřejnost kryptoměnu odepisovala, aby teď ti stejní lidé znovu naskakovali do rozjetého vlaku. Bitcoin opět plní titulky novin. Je na korunovém maximu a dolarový rekord může pokořit každým dnem.
Jenže když člověk odhrne závěs euforie, natrefí i na obavy některých kryptoměnových analytiků. Obavy z toho, že si bitcoin zase jednou udělá ze všech „dobrý den“. Proč?
Zásadním momentem v bitcoinovém cyklu je takzvané půlení – událost, kdy se počet mincí, které těžaři vypustí do oběhu každých deset minut, sníží na polovinu. K této mýtické chvíli dochází každé čtyři roky. Další halving je na programu už v dubnu. Z 6,25 bitcoinu za deset minut se půjde na 3,125 bitcoinu.
Co to znamená? Že budou nové bitcoiny zase o něco vzácnější. Půlení proto zpravidla akceleruje poptávku a v dlouhodobém horizontu (půl roku až roku) vede k překotnému nárůstu ceny.
Alespoň se tak stalo po půlení v roce 2016, které skončilo první opravdovou bitcoinovou rally v roce 2017. A stalo se tak i po půlení v roce 2020, po kterém zažívali bitcoinoví investoři dva roky zlaté časy. V momentu půlení v roce 2012 měl bitcoin ještě malou tržní kapitalizaci a dopady tohoto halvingu tak není možné objektivně hodnotit.
Každopádně že se něco stalo dvakrát, už vcelku nahrává teorii, že se to může stát i potřetí. Proto mnozí bitcoinoví analytici letos po půlení očekávali spanilou jízdu. Halving navíc tradičně startuje býčí cyklus.
Jenže letos je něco jinak. Bývalo běžné, že cena bitcoinu před půlením netrpělivě přešlapuje a dere se vzhůru. Letošní růst je ale bezprecedentní a předčasný. Bitcoin se už na začátku března řítí k rekordní hodnotě.
To otevírá prostor pro dva scénáře. Buď je bitcoinový trh tak silný, že současné vzedmutí je jen předzvěstí rally, která přijde po halvingu. Anebo bitcoin už před půlením nafukuje bublinu, která může každým dnem splasknout a otřást v kritickou dobu celou komunitou.
Jak to tak bývá, experti jsou už zase na bitcoin krátcí. Medojed – ke kterému je bitcoin často připodobňován – si zase dělá, co chce.
Filip Kalčák