Když aktivum dosáhne vyšší ceny, obvykle přitahuje větší pozornost obchodníků a investorů, což tlačí tržní cenu ještě výše. To pokračuje, dokud na trh nevstoupí velký počet prodejců (například když nepředvídaná událost způsobí, že přehodnotí cenu aktiva). Jakmile je na trhu dostatek prodejců, momentum změní směr a začne tlačit cenu aktiva níže.
Obchodníci momenta se budou snažit zjistit, jak silný je trend v daném směru. Poté otevřou pozici, aby využili očekávané změny ceny. Když trend začne ztrácet svou sílu, tak svojí pozici ukončí. Momentum trader se nemusí nutně pokoušet najít vrchol a dno trendu, ale místo toho se zaměřuje na hlavní část cenového pohybu. Jeho cílem je využít sentiment trhu a efekt davu - tendenci obchodníků následovat většinu.
Populární momentum indikátory
Momentum indikátory ukazují pohyb ceny v čase a to, jak silné jsou/budou tyto pohyby, bez ohledu na směr pohybu ceny (nahoru nebo dolů).
Momentum indikátory jsou také zvláště užitečné, protože pomáhají obchodníkům a analytikům odhalit body, kde by se trh mohl obracet. Body jsou identifikovány na základě divergencí mezi cenovým pohybem a momentem.
Protože momentum indikátory ukazují relativní sílu cenových pohybů, ale vynechávají směrovost cenových pohybů, tyto indikátory se nejlépe využívají v kombinaci s dalšími technickými indikátory (jako jsou trendové linie a klouzavé průměry), které ukazují cenové trendy a směry.
Momentum indikátor
Indikátor Momentum, je pravděpodobně nejoblíbenějším indikátorem momenta. Vezme nejnovější zavírací cenu a porovná ji se zavírací cenou před (uživatelem) definovanou periodou. Tento údaj lze použít k identifikaci síly trendu.
V zásadě existují dva způsoby použití indikátoru Momentum:
1. Indikátor Momentum můžete použít jako oscilátor sledující trend. Je to podobné jako konvergence/divergence klouzavého průměru (MACD). Obchodník nakupuje, když indikátor vytvoří dno a začne růst. Prodejní obchod se otevírá, když indikátor vytvoří vrchol a začne klesat. Obchodník může také zvážit, že si nechá vykreslit krátkodobý klouzavý průměr samotného indikátoru, aby zjistil, kdy se tvoří dno nebo vrchol.
2. Pokud indikátor Momentum dosáhne extrémně vysokých nebo nízkých hodnot (ve srovnání s historickými hodnotami), měl by obchodník předpokládat pokračování aktuálního trendu.
Například pokud indikátor Momentum dosáhne extrémně vysokých hodnot a poté klesne, obchodník by měl předpokládat, že ceny budou pravděpodobně pokračovat v růstu. V obou případech by se mělo obchodovat pouze poté, co ceny potvrdí obchodní signál generovaný indikátorem (např. Pokud indikátor vytvoří vyvrchol a poklesne, obchodník by si měl počkat, až ceny začnou klesat, než začne prodávat).
Indikátor Momentum můžete také použít jako předstihový indikátor. Tato metoda předpokládá, že tržní vrcholy jsou obvykle identifikovány rychlým růstem cen (když každý očekává, že ceny budou vyšší) a že dna trhu obvykle končí rychlým poklesem cen (když se každý chce dostat ven z trhu). Často tomu tak je, ale to dost zobecněné.
Jak se na trhu tvoří vrchol, indikátor Momentum prudce stoupne a poté spadne a tvoří divergenci od pokračujícího pohybu ceny nahoru nebo do strany. Podobně na tržním dně bude Momentum indikátor prudce klesat a poté začne růst s dostatečným předstihem před cenami. Obě tyto situace vedou k divergencím mezi indikátorem a cenami.
Porozumění divergenci
Divergence nastává, když se například cena akcie neustále pohybuje směrem dolů, a to společně s používaným indikátorem momenta (který signalizuje silné momentum). Pak se indikátor momenta obrátí vzhůru nebo již nebude následovat cenu, která bude směřovat níže (nebo do strany). To znamená, že se indikátor odchýlil od cenového pohybu a naznačuje, že momentum současného cenového pohybu selhává.
Divergence je obvykle známkou toho, že současný cenový trend (kvůli signálu, že momentum stagnuje) se pravděpodobně chýlí ke konci a brzy se obrátí. Když se cenový pohyb a momentum liší směrem vzhůru, je to býčí divergence. Pokud by se pohyb cen a indikátor Momentum neustále pohybovaly nahoru a indikátor se náhle otočil směrem dolů, byla by to medvědí divergence.
Rizika Momentum tradingu
Jako každý styl obchodování, tak i Momentum trading podléhá rizikům. Obecně se uznává, že následování trendu je vhodný přístup k tradingu i investování. Příležitostně však mohou být momentum tradeři zaskočeni, když jdou trendy do neočekávaných zvratů. Obchodníci by si měli pamatovat, že:
- Technická analýza zakládá své projekce pravděpodobnosti cenových pohybů na minulých cenových trendech.
- Ceny na trhu se mohou kdykoli nepředvídaným způsobem pohybovat kvůli neočekávaným forex zprávám nebo zveřejnění výsledků firem nebo kvůli strachu a změnám sentimentu na trhu.
Závěr
Momentum trading je praxe nákupu a prodeje aktiv podle nedávné síly cenových trendů. Obchodníci otevřou pozici, aby využili očekávané změny ceny, a uzavřou pozici, když trend začne ztrácet svou sílu.
Momentum trading je založený na objemu, volatilitě a časových rámcích. Funguje tak, že umožňuje obchodníkům identifikovat rychlost změny ceny nebo objemu aktiva. Jelikož ani cena ani objem nebudou pokračovat v jednom směru neomezeně dlouho, momentum se obvykle považuje za oscilační hodnotový ukazatel.
Momentum obchodníci se zaměřují spíše na Price Action než na dlouhodobý růst a fundamentální faktory.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.