Obchodování za cizí a analýzy dat
Poprvé jsem se slovem prop trading setkal v dobách, kdy evropské banky začaly mít vlastní traderské sekce. Banky neinvestovaly peníze klientů, ale svým traderům dovolily využívat vlastní prostředky banky. Stejně tak si při obchodování pomáhaly vnitřními analýzami svých klientů. Celý projekt však skončil neúspěchem a velké evropské banky oddělení zavřely. Daleko výnosnější je věnovat se robotickému tradingu.
Původní nápad však dnes mnoho firem přetavilo do podoby současného prop tradingu. Základní myšlenky zůstaly stejné. První je vztah ke kapitálu. V prop tradingu neobchodujete s vlastním reálným účtem a tím pádem nepotřebujete žádný vlastní kapitál. Tedy přesněji řečeno, až na vstupní poplatek. Druhá myšlenka spočívá v analýze dat. Společnosti vám ve skutečnosti reálný kapitál nedají, ale sledují vaše obchody a vyhodnocují je. A pokud společnost uzná za vhodné tak i vaše obchody zkopíruje a vydělá. Co však zůstává reálné, jsou peníze za úspěšný obchod.
Jak to tedy funguje a na čem vlastně tyto společnosti vydělávají?
Praktické fungování spočívá v tom, že aby společnost obchodníkovi poskytla kapitál, nebo přesněji účet, na kterém může vydělávat, musí trader projít zkušebním obdobím. Jedná se o různě nastavené úkoly, kterých se může účastnit za vstupní poplatek. Když se mu podaří výzvou projít, dostane se k učtu umožňujícímu vydělávat peníze. Tento účet má však podmínku, většinou se jedná o maximální možnou ztrátu. Pokud dojde ke ztrátě, trader nic neplatí, ale ztratí možnost používat tento účet a musí znovu postoupit vstupní challenge, a znovu odvést poplatek. Samozřejmě ta stejná firma nabídne hned i školení, aby neúspěšnému traderovi nabídla paletu kurzů, kde může své schopnosti zlepšit. A tak se trader může znovu a znovu pokoušet stát se úspěšnějším.
Zde vidíme, aspoň pro mne, největší riziko prop tradingu. Tím je iluze, že z vás společnost chce mít úspěšného tradera. Tak to ale není. Pro společnosti provozující prop trading je naopak nejvýhodnější neúspěšný trader, který bude mít chuť se neustále zlepšovat.
Matěj Široký