Apokalyptické vize o zastavení obchodu, chaosu na hranicích a prudké recesi v Británii sentimentu samozřejmě nepomáhají. Vzpomínám si ale, že na jaře 2016 se prorokovaly podobné velice negativní „co kdyby“ vize o referendu, ve kterém si nakonec Britové 23. června 2016 v poměru 52 % hlasů zvolili odchod. Dopad na kurz libry byl fatální, protože tyto temné scénáře rezonovaly v hlavách investorů.
Bank of England nakonec preventivně snížila úrokové sazby o 0,25 %. Z hlediska negativních dopadů na kurz libry to ale bylo vše. Ekonomika Velké Británie začala v druhé polovině roku 2016 růst rychleji (viz graf) a centrální bankéři v Londýně nakonec úrokovou sazbu ještě dvakrát zvýšili, protože nezaměstnanost se dostala na 42letá minima a mzdy slušně rostly.
Vývoj meziročního růstu HDP ve Velké Británii:
Kurz libry se proto zotavil zpět na úrovně před referendem, protože k žádné katastrofě nedošlo. Nyní se dostáváme do druhé fáze, kdy měnový pár GBP/USD kvůli strachu z neřízeného brexitu znovu míří k 1,2000. Nemyslím si ale, že by dopad na zahraniční obchod a ekonomiku Velké Británie měl být nějak zásadní. Společnosti, vlády i Evropská Unie se na toto rizika připravují už přes 3 roky. Kurz libry navíc už má v sobě započítané negativní dopady a možné snížení úrokových sazeb.
Dopad říjnového brexitu na HDP může být krátkodobě negativní vzhledem k efektu předzásobení, kdy společnosti na obou stranách lamanšského průlivu houfně vyrábějí, vyvážejí a zvyšují zásoby těsně před oním dnem B. Tento efekt je krásně vidět z posledních dvou čtvrtletí v růstu HDP, kde se společnosti připravovaly na březnový brexit, který byl ale nakonec odložen. Q1 růst byl tak uměle nadhodnocený a Q2 svým poklesem tento efekt vyrovnalo.
Pokud se Británie dostane do recese, tak to bude především z důvodu globálního zpomalení, kvůli kterému už silně trpí např. Německo. V tu chvíli by ale uvolňovaly měnovou politiku všechny důležité centrální banky a dopad na kurz libry by nebyl negativní, protože by v tom Británie nebyla sama.
Nákupy GBP/USD pod 1,2000 se mi proto zdají z historického hlediska za výhodnou koupi a dlouhodobě by měly být ziskové. Opatrnější varianta počítá s nákupem až pod 1,1500 v případě chaotických prodejů tohoto měnového páru, které při dnešním sentimentu mohou přijít.
Ještě na závěr si dovolím připomenout všechny „co kdyby“ predikce před americkými prezidentskými volbami na podzim 2016. Tehdy také spousta analytiků (včetně mě) kvůli populistické nepředvídatelnosti Donalda Trumpa předvídali v případě jeho zvolení propad burz a negativní dopad na americkou ekonomiku. Akcie ale klesaly jen pár hodin a nyní se index S&P 500 obchoduje o 40 % výše než v okamžiku zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.
Vývoj měnového páru GBP/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg