Které produkty jsou už zralé k nákupu za zvýhodněnou „povánoční slevu“? Z mého pohledu vychází levně americká ropa, která už nemá příliš prostoru pro pokles. Ceny okolo 45 dolarů za barel jsou dostatečně nízko na to, aby zpomalily americký břidlicový boom, motivovaly těžaře z OPEC i Ruska k omezení dodávek a podpořily nákupy ze strany největších importérů, Evropy, Číny a Japonska.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Aktuální ceny americké ropy WTI jsou sice stále výše než minimum této dekády z února 2016, kdy se ropa obchodovala za pouhých 26 USD za barel. Tehdy ale došlo k totální záplavě trhu, kdy Saúdská Arábie, Írán i Irák zvýšily těžbu o 1 milion barelů denně (mbd) v krátkém časovém úseku. Nyní nic takového očekávat nemůžeme, OPEC se bude snažit držet ceny vysoko z více důvodů.
Zaprvé dobrodružství se snižováním cen stálo členy OPEC i Rusko nemalé finanční prostředky a státní pokladny jednotlivých zemí nyní spíše zejí prázdnotou. A zadruhé
Vývoj těžby stálých členů kartelu OPEC a její 12měsíční klouzavý průměr (v tis. barelů denně):
Proto už se skupina zemí OPEC+ dohodla na koordinovaném snížení dodávek ropy na trh o 1,2 mbd od ledna 2019. Čekáme, že snížení bude ještě větší, protože Írán, Venezuela i Libye nebudou schopny těžit na maximu svých kvót kvůli americkým sankcím i politické nestabilitě. Saúdská Arábie navíc prohlásila, že dobrovolně omezí své dodávky více, než se zavázala na prosincovém zasedání OPEC ve Vídní. Celkové škrty by se tak mohly přiblížit 2,0 mbd, čímž by se kompenzovaly veškeré přírůstky americké produkce, které v letošním roce byly rekordní.
Během příštího roku je tedy návrat k 60 USD za barel více než pravděpodobný. Zvlášť když americké i kanadské těžaře budou trápit problémy s nedostatečnou kapacitou potrubí, samotné nízké ceny je nebudou motivovat k rozšiřování těžby a také obrat v americké měnové politice holubičím směrem by měl fungovat jako support pro ceny ropy.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC, Reuters