Dnes už se díky globalizaci a digitalizaci může k obchodu a ke spekulování na cenách komodit dostat praktický každý. Pokud i vás přilákaly komoditní trhy a chcete na nich vydělat, diverzifikovat riziko nebo pokrýt inflaci, nejprve byste si měli zjistit něco o tom, co to komodity vlastně jsou, v jaké formě se vyskytují a jak do nich lze investovat. Tyto užitečné informace se vám ve zkrácené formě pokusíme vysvětlit v následujícím článku.
Co jsou to komodity?
Komodity jsou prakticky všude kolem nás a většinou si to ani neuvědomujeme. Klasická ranní rutina – snídaně a cesta do práce a hned se setkáváme se spoustou komodit: cukr, káva mléko, nafta nebo benzín.
Komoditu můžeme definovat, jako základní surovinu, která se používá v obchodě a může představovat základní kámen pro složitější výrobky nebo služby. Cukr můžeme použít, jako sladidlo nebo pro výrobu čokolád a různých sladkostí.
Dále je Důležité vědět, že komodity od ostatního zboží odděluje to, že se dají směnit a jsou standardizované a jejich hodnoty jsou stanoveny příslušnou komoditní burzou a na trhu se s těmito surovinami obchoduje za stejnou cenu bez rozdílu na kvalitě.
Komodity můžeme rozdělit do čtyř kategorií:
1.Zemědělské produkty: Můžeme zde zařadit suroviny, jako je cukr, bavlna, obilí, káva atd.
2.Energie: Ropa nebo zemní plyn.
3.Kovy: Nejčastěji obchodované jsou drahé kovy, jako je zlato, stříbro a platina.
4.Maso a dobytek: Patří sem vepřové maso, živý skot a jiná hospodářská zvířata.
Dále se komodity dají rozdělit na měkké a tvrdé:
Tvrdé: Komodity, které se těží – ropa, zemní plyn, zlato a další kovy.
Měkké: zemědělské komodity – pšenice, rýže, maso, cukr apod.
Komodit je opravdu hodně, avšak mezi ty nejvíce obchodované a populární patří ropa, ocel, zlato, Sójové boby nebo stříbro.
Způsoby investování do komodit
Existuje řada způsobů, jak investovat do komodit. Nejprve vás určitě napadne klasické fyzické investování. Tedy tato forma je nejčastěji používána a doporučována u zlata. Pro diverzifikaci portfolia se často doporučuje nakoupit zlato ve fyzické podobě, které se pak dá uložit do trezoru nebo do banky. V rámci drahých kovů můžete investovat i do šperků. Některé zlaté hodinky a jiné drahé šperky můžou do hodnoty přidat i svým historickým původem nebo svou limitovaností.
Naopak fyzické zakoupení komodit jako: ropa, obilí nebo kakao se příliš nedoporučuje. Zde naopak můžete využít jiné způsoby nákupu, aniž byste museli fyzicky tyto suroviny vlastnit a někde skladovat.
Můžete investovat formou nákupu akcií společností, které se zabývají těžbou, dopravou a zpracováním komodit. Pokud zainvestujete do společnosti, která těží zlato, tak by se ceny akcií měli zvyšovat při růstu cen zlata anebo naopak klesat při poklesu zlata. Pokud vzroste poptávka po zlatě, zvýší se těžba této společnosti a její tržby a tím i hodnota akcií.
Obchodování pomocí CFD může být také vhodný způsob, jak investovat do komodit. U tohoto způsobu spekulujete na cenně komodit a dalších aktiv, aniž byste vlastnili dotyčnou komoditu. Výhoda je, že můžete vydělávat i na poklesu cen jednotlivých aktiv.
V neposlední řadě tu máme i ETF fondy a Futures. ETF je fond, který investuje do skupin finančních aktiv. ETF jsou nejznámější tím, že obsahují skupiny akcií, avšak některé ETF investují do fyzických komodit, jako jsou zlaté cihly, zatímco jiné investují do komoditních futures nebo opcí.
No a Futures jsou zjednodušeně řečeno smlouvy, při kterých se kupující a prodávající dohodnou na určité ceně a množství prodávající komodity. Cena a množství na které se oba účastníci domluví je pevná a vztahuje se k nějakému určitému datu v budoucnu. Dnes se většinou na těchto smlouvách pouze spekuluje a obchodníci většinou nemají v plánu převzít vlastnictví komodit po vypršení smlouvy.
Jak již bylo na začátku řečeno, obchodování komodit není složité a může to provádět opravdu každý. Důležité je však pochopit základní principy tohoto obchodování a seznámit se se všemi riziky, které může obchodování komodit přinést.
Tým Admiral Markets