Konzervativci získali 331 křesel, což je o 9 více, než potřebná nadpoloviční většina. Libra vzrostla vůči americkému dolaru od čtvrtku, kdy se konaly volby (7. května 2015) o 3 procenta, díky čemuž se zařadila na začátku května mezi nejziskovější měny. Navíc měnový pár GBP/USD se podíval nad hodnotu 200denního průměru prvně od loňského srpna, což je vidět na grafu níže (200denní průměr zachycen zelenou barvou). Suverénně tak poráží svého největšího soupeře americký dolar (USD), ale i euro. Měnový pár EUR/GBP se propadl po volbách o 4 procenta.
Sílu britské libry lze nejlépe pozorovat na párech s oslabujícími měnami, jakou je například novozélandský dolar (NZD). GBP/NZD posílil za 3 dny po volbách o 4,7 procenta. NZD je pod prodejním tlakem poté, co byla zveřejněna šokující data inflace. Cenová hladina v prvním čtvrtletí mezikvartálně posílila jenom o 0,1 procenta, což je na hranici s deflací. Centrální banka (RBNZ) okamžitě reagovala na nové makroekonomické informace a naznačila možnost snížení základní úrokové sazby (3,5 procenta) v případě, že by se pomalu rostoucí cenová hladina negativně projevila na vývoji mezd nebo domácí poptávky. Finanční trhy na novou situaci reagují a započítávají možnost uvolnění monetární politiky ze strany RBNZ do ceny NZD, který ve výsledku oslabuje.
Tento týden (středa) čekají britskou libru další výzvy v podobě dat z trhu práce a pravidelné čtvrtletní inflační zprávy od britské centrální banky (BoE). Ta každé tři měsíce aktualizuje 2letý výhled inflace a ekonomického růstu. Právě příznivý střednědobý výhled vývoje cenové hladiny by mohl být dalším zdrojem růstu ceny libry (GBP). O optimističtější pohled na budoucnost inflace by se mohla postarat cena ropy, která od poslední prognózy posílila o 45 procent. Právě ropa je klíčová pro projekci vývoje inflace. Jakmile BoE zvýší střednědobý výhled inflace, investoři začnou sázet na brzčí zvýšení základní úrokové sazby, což bude pro libru pozitivní. Zápis z dubnového zasedání centrální banky totižto odhalil, že dva největší jestřábi bankovní rady Weale, McCafferty opět uvažují o tom, že by hlasovali za zvýšení úrokové sazby, což činili před prudkým oslabením ceny ropy.
Spojí-li se tato naše očekávání s výbornými daty z trhu práce, pak bude mít libra o důvod navíc k dalšímu posílení. Počet lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti by měl v dubnu podle očekávání trhu klesnout o 20 000, míra nezaměstnanosti by měla v březnu klesnout z 5,6 na 5,5 procenta a průměrné výdělky bez bonusů, velmi důležitý ukazatel stavu trhu práce, by měly v měsících leden – březen meziročně posílit z 1,8 na 2,1 procenta. Dosáhneme-li těchto čísel a odečteme aktuální nulovou inflaci, pak se reálný meziroční růst mezd konečně dostane na hodnoty roku 2007 (před krizí), což je pro centrální banku rozhodujícím impulzem k utažení monetární politiky.
Z denního grafu vývoje ceny GBP/USD lze vidět klíčovou hodnotu Fibonacciho úrovně 38,20, shodnou s „neckline“ formace dvojitého dna. V pondělí se měnovému páru GBP/USD nepodařilo nad ní uzavřít, a to i navzdory silnému růstu. Uzávěrka denní svíčky nad hodnotu (1,5600) bude klíčem k dosažení dalších Fibonacciho hodot 50,00 a 61,80.
Reálný růst/pokles mezd od roku 2007 do současnosti v Británii:
Denní graf GBP/USD:
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA