Nová guvernérka turecké centrální banky Hafíze Gaye Erkanová zvýšila razantně úrokové sazby z 8,5 % na 45 %. Po výhružkách a obavách o svou bezpečnost však na začátku února rezignovala a centrální banka pod vedením nového guvernéra Fatiha Karahana na svém prozatím jediném zasedání nechala sazby beze změny.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku:
Jenže finančním trhům přijdou úroky jako nedostatečné ve světle stále rostoucí inflace. Jádrové ceny meziročně v únoru vyskočily o 72,5 %. Byť se během léta čeká zpomalení této metriky po vypadnutí bouřlivých loňských měsíců, není inflace ani zdaleka pod kontrolou. Úvěry soukromému sektoru stále svižně rostou, měnová báze taktéž. Inflační očekávání domácností a firem tak zdaleka nejsou v nižších desítkách procent, kde by je ráda centrální banka viděla.
Meziroční vývoj jádrové inflace v Turecku:
Zastavení cyklu zvedání úrokových sazeb vystrašilo investory a začali se raději zbavovat turecké liry. Aby centrální banka udržela relativně stabilní kurz USD/TRY, musela v letošním roce prodávat své drahocenné devizové rezervy, které nashromáždila během krátkého mandátu guvernérky Erkanové (viz graf).
Vývoj stavu devizových rezerv v Turecku (v mil. USD):
Co se týče samotného kurzu USD/TRY, snaží se turecká centrální banka o jeho pozvolný růst, který by stabilizoval inflaci a depreciaci v rámci 2-3 % měsíčně. Při jádrové inflaci 72,5 % a meziročním růstu minimální mzdy 100 % však ani takové oslabování turecké liry není dostatečné. Zdá se, že pokud úroky nepůjdou výše a ceny porostou i nadále tempem cca 5 % měsíčně, začne být lira znovu nekonkurenceschopná na globálním měnovém trhu a tradeři budou tlačit tureckou administrativu do (znovu) další devalvace. Kontinuální měnová krize v Turecku zdaleka nekončí a může během letošního roku skýtat zajímavé příležitosti, především pak na dlouhé pozici USD/TRY.
Vývoj měnového páru USD/TRY za posledních 12 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CBRT, tradingeconomics.com, Reuters