Vývoj indexu ISM ve službách v USA:
Jak dlouho však USA dokážou vydržet toto rychlé tempo, aniž by došlo k přehřátí nebo předlužení ekonomiky? Zdá se, že hlavním impulsem byla Trumpova daňová reforma, která nechala v kapsách amerických společností i domácností stovky miliard dolarů, které se teď protáčí ekonomikou. Můžeme tedy spekulovat, že po vypršení meziročního efektu někdy v prvním čtvrtletí příštího roku se vrátí postupně růst USA k udržitelnému tempu.
Ani to ale nemusí zabránit dalšímu utrácení a investicím, protože pozitivní sentiment nehledí na meziroční daňové tabulky. Američané zkrátka jedou na Trumpově optimistické vlně a prozatím jim nevadí ani rychlé zvyšování úrokových sazeb, ani obchodní válka s Čínou nebo vysoké ceny ropy.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Drahá ropa obecně znamená výrazně menší problém pro americkou ekonomiku než před 10 lety. Nyní totiž spotřebitelé posílají dolary navíc do Texasu a Severní Dakoty místo Saúdské Arábie.
Tato blížící se nezávislost Spojených států na zahraniční ropě je pravděpodobně jedním z vysvětlení slábnoucí korelace mezi měnovým párem EUR/USD a cenami ropy. Historicky měl pokles dolaru pozitivní vliv na cenu ropy, protože ji zlevňoval pro zbytek nedolarového světa. Nyní však růst ceny ropy působí pozitivně na hodnotu amerického dolaru ve srovnání s eurem. Proto můžeme na grafech vidět dokonce silně negativní korelaci mezi těmito dvěma aktivy v posledních dnech. Evropané si totiž musejí výrazně připlácet za importovanou ropu a eura mizí pryč z eurozóny, kde se mění na rubly a rijály.
Euro je pod tlakem i z jiných důvodů – jednání o brexitu se znovu zasekávají, předstihové indikátory v eurozóně poukazují spíše na stagnaci než na růst a italská otázka udržitelnosti vládního dluhu také nijak nezvyšuje nákupní apetit společné evropské měny. Měnový pár EUR/USD by tak mohl postupně vyklesat až do blízkosti 1,1000.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters