Spekulace na rychlejší ukončení kvantitativního uvolňování a postupná příprava směrem k vyšším úrokovým sazbám poslaly v posledních týdnech euro na páru s americkým dolarem, japonským jenem i britskou librou výše. Stejná rovnice ale neplatí u evropských měn, které jsou na zahraničním obchodu s eurozónou závislé, a ECB jejich domácí ekonomiky z velké části ovlivňuje.
Aktuální nastavení a výhled měnové politiky u evropských centrálních bank (ECB repo sazba):
Podle Bloombergu hned 4 centrální banky v Evropě čekají na „pokyn“ od ECB, aby mohly přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb doma. V Rumunsku a u nás v Česku by k tomu mělo dojít ještě letos, Polsko a Švédsko čeká až do příštího roku na samotné zvýšení úroků v eurozóně. V rámci aktuálního celoevropského ekonomického oživení a návratu inflace k cílům se tak nečlenové měnové unie uchylují ke stínování ECB.
Meziroční vývoj inflace v eurozóně a okolních zemích:
Co z toho vyplývá pro kurzy těchto evropských měn? Na případné jestřábí kroky ECB by tyto měny neměly reagovat oslabením vůči euru, protože se čeká, že místní centrální banky budou ECB přinejmenším duplikovat. Pro domácí spekulanty ostře sledovaný měnový pár EUR/CZK by tak nemělo dnešní zasedání měnových autorit ve Frankfurtu nijak vykolejit a s případným větším skokem by si měl počkat na zasedání ČNB, které je v plánu za dva týdny 3.8.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Jedinou výjimkou v tomto modelu je švýcarský frank (CHF). Ve Švýcarsku je vzhledem k dlouhodobé deflaci potřeba a ochota zvyšovat úrokové sazby blízko absolutní nuly. Zdá se, že Švýcarsko se hluboce záporných sazeb (-0,75 %) jen tak nezbaví. V případě slušného oživení a vyšších úroků v Evropě tak bude švýcarský frank slábnout, aby se časem při příchodu další recese jako bezpečný přístav vrátil do hledáčku investorů.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, Bloomberg