Pondělí 20. ledna 2025 23:30
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter
reklama
RebelsFunding

Když šimpanzi obchodují

Napsal:   Sekce: Statistika tradingu

Vezměte pár miliónů šimpanzů, posaďte je k obchodní platformě a nechte obchodovat. Předpokládejme, že o obchodování absolutně nic nevědí (ten předpoklad asi není nutný, ale pro pořádek). Jejich úspěšnost měřená zhodnocením účtu třeba za rok by měla být zcela náhodná a měla by se stejně jako třeba ve škole řídit normálním rozdělením. Většina šimpanzů skončí v mírné ztrátě, spousta z nich účet úplně vymaže. Velký počet z nich dosáhne nějakého menšího zhodnocení, ale alespoň několik šimpanzů nepochybně dosáhne nadprůměrného zhodnocení. Takového, že kdyby mohli, nejspíš by usoudili, že jsou to profesionální šimpanzí tradeři schopní se obchodováním živit. Aniž by o finančních trzích cokoli věděli.

Rozdělení zisků a ztrát šimpanzích obchodníků posazených ke stejnému účtu za stejné období by mělo vypadat přibližně takto:


Rozdělení bude posunuté mírně doleva kvůli spreadům a poplatkům, které zabraňují tomu, aby se jednalo o hru se zcela nulovým součtem. Vlevo potom bude křivka useknutá, protože maximální ztráta je omezena velikostí účtu, kdežto teoretický zisk je nekonečný.

Štěstí, smůla a schopnosti

Co se snažím touto úvahou, mimochodem inspirovanou Nassimem Talebem, autorem Černé labutě, Zrádné nahodilosti a dalších bestsellerů, naznačit? Především to, že málokdo si uvědomuje, jak významný vliv má na obchodní výsledky štěstí, potažmo smůla.

Bohužel, čím lepší obchodní výsledky máme, tím více je přikládáme svým superschopnostem a porozumění trhu. Přítomnost štěstí si nepřipouštíme. A naopak, při horších výsledcích obviňujeme především smůlu a/nebo v horším případě své okolí. Je to přirozená obranná reakce našeho mozku, abychom se necítili špatně. Pro naše výkony je však vysoce škodlivá a je třeba ji rozumově potlačit. Jinými slovy, měli bychom smůle a štěstí měřit stejným metrem. Naštěstí vliv smůly a štěstí na obchodní výsledky lze spočítat. Jak na to?

Filtry štěstí a smůly, nacenění chyb

Je potřeba do svého obchodního systému zapojit zpětnou vazbu tak, abychom byli schopni z každé pozice vyfiltrovat vliv štěstí nebo smůly. To, co zbyde, bude náš skutečný výsledek. Lze to však udělat pouze u systému, který má jasně definovaný vstup, řízení pozice i výstup. Pokud tím váš obchodní systém nedisponuje, jedná se o diskreční obchodní systém, u kterého tyto vlivy měřit nelze. Právě diskreční obchodní systémy umožňují manipulaci se štěstím, smůlou a naším mozkem. Proto je třeba mechanický obchodní systém, zvláště u začínajících traderů.

Tou zpětnou vazbou by měl být samozřejmě kvalitní obchodní deník. Obchodní deník, který umožňuje popsat a hlavně ocenit chyby v průběhu dodržování obchodního systému. Štěstí a smůla nám pak již vypadnou samy. Uvedu několik příkladů.

Vstoupil jsem později, než jsem měl, čímž jsem se ochudil o 10 pips. Oněch 10 pips tedy nebyla smůla, ale chyba. 10 pips bychom si měli přepočítat na měnu a zapsat do kolonky „cena chyb“.

Stop-Loss jsem posunul na Break/Even předčasně, protože jsem se bál. Trh mě kvůli tomu vyhodil dříve. Nebýt toho, zaznamenal bych o 10 pips větší ztrátu. Těchto 10 pips bylo štěstí, ale rovněž chyba. Ne, nebyl to dobrý odhad trhu, bylo to porušení systému, takže štěstí a chyba o hodnotě 10 pips.

Trh mě vyhodil na SL o jediný pip a následně pokračoval správným směrem až k PT. Zde můžeme připustit vliv smůly, jejíž hodnota je teoreticky hodnota PT + inkasovaného SL. Ale dodrželi jsme systém, takže se i tak jedná o dobrý obchod.

Štěstí a smůlu mají i ostatní obchodníci

Mezi námi pravděpodobně je více či méně nebezpečných traderů, kteří omylem udělali několik dobrých obchodů nebo naprogramovali obchodní systém, který jeden měsíc fungoval, a následně nám vnucují své myšlenky, signály či obchodní systémy. Při přebírání jakýchkoli myšlenek jiných obchodníků je potřeba být vždy ve střehu. Netvrdím, že bychom se neměli vzdělávat, ale vždy s vlastním nadhledem a rozumem a pečlivě zvažovat od koho informace čerpáme. Neměli bychom bezmyšlenkovitě přebírat cizí názory nebo obchodní systémy, dokud se nepřesvědčíme, že jsou produktem zkušeností a tvrdé práce a nikoli štěstí.  

Jediné, na co je skutečný spoleh, a jako bonus je to zdarma, jsou naše vlastní zkušenosti, pozorování, výzkumy a statistiky. Těm jedině můžeme bezvýhradně věřit a navíc tím vyloučíme možnost svádění svého neúspěchu na někoho jiného a smůlu. Bude to méně příjemné a více pracné, ale nepochybně tyto jednoduché zásady šetří mnoho peněz.

Závěrem

Role štěstí úspěšných obchodníků i jednotlivých pozic je silně podceňována. A naopak role smůly a neovlivnitelných faktorů neúspěšných obchodníků a pozic je silně přeceňována. Tento fakt je třeba mít na paměti nejen při hodnocení vlastních obchodních výsledků, ale také při sebevzdělávání se a následování rad a pouček jiných obchodníků. Věřím, že tento článek nabízí vodítka, jak měřit štěstí i smůle stejným metrem. Občas je nutné položit si kontrolní otázky:

Znám obchodníka, od kterého přebírám obchodní signály? Je pravda to, co o sobě tvrdí? Jsou moje špatné výsledky skutečně důsledkem smůly nebo mých chyb? Kolik už mě stálo porušování mého obchodního systému? Kolik z mých profitů a ztrát měla skutečně na svědomí smůla nebo štěstí a kolik jsem si zajistil dodržováním obchodního systému? Skutečně jsem takový frajer, když se mi podařily dva ziskové měsíce po sobě nebo jsem měl jen štěstí?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kdy skončí spanilá jízda Alibaby?
    Akcie čínské společnosti Alibaba se v posledních dvou měsících opět dostávají do centra pozornosti.
  • Kdy splaskne bublina na nemovitostech?
    V jak velké bublině se aktuálně trh nachází? Ve srovnání s předkrizovými lety 2007-08 by dnes ještě nemuselo být tak špatně. Před 10 lety totiž výnos z nájemného nepokryl ani úroky z hypotéky, které se pohybovaly mezi 5 a 6 % (viz graf). Volné prostředky se tehdy daly lépe zhodnotit nákupem bezpečných vládních dluhopisů a kupující nemovitostí v podstatě pouze spekulovali na další růst cen, což byl jasný znak rozpáleného bublinového trhu.
  • Kdy tato euforie skončí?
    Americká ekonomika upaluje vpřed a nadále zvyšuje své tempo. Předstihový index ISM ze sektoru služeb, které reprezentují více než 80 % produktu Spojených států, se dostal na historicky nejvyšší hodnotu 61,6. To znamená, že spotřeba domácností by měla vykazovat svižné tempo i v poslední čtvrtletí tohoto roku a optimistické predikce o celkovém růstu HDP mezi 3-4 % zřejmě nebudou lichá. Tato čísla samozřejmě nenechala v klidu finanční trhy, kde znovu kraloval dolar, americké akcie a překvapivě i ropa.
  • Kdy už konečně vzrostou sazby?
    Ben Bernanke a jeho družina slíbili, že „budou držet sazby nízko, dokud nezaměstnanost neklesne pod 6,5 % nebo dokud se inflační tlaky nepřehoupnou přes 2,5 %“. Vázat se na tyto indikátory má sice výhodu v relativně snadné interpretaci budoucího výhledu sazeb, nezaměstnanost a inflace se ale pohybují velice pozadu (někdy až rok) za reálným ekonomickým vývojem. Fed by proto mohl začít hasit v době, kdy už ekonomika leží popelem.
  • Kdy vstoupit do obchodu?
    Když se trader ptá: "Kdy mám vstoupit do obchodu?", nejspíš se neptá jen na ten přesný moment. Ve skutečnosti se ptá na něco mnohem hlubšího - na to, jak skloubit analýzu, intuici a disciplínu tak, aby mohl učinit informované a promyšlené rozhodnutí. Co všechno musíme zvážit před vstupem do obchodu? Nebo je v tom skryto ještě něco navíc?
  • Kdy začít obchodovat na plný úvazek?
    V dnešním článku se podíváme na docela ožehavé téma. A tím je trading na plný úvazek. Kdy opustit svou práci a začít se obchodování věnovat naplno? Věřím, že jste se touto otázkou již určitě zabývali, minimálně o ní přemýšleli. Pojďme se podívat na několik důležitých věcí, které byste měli zvážit, než se touto cestou vydáte.
  • Když ani 45% úroky nestačí
    Po vítězství staronového prezidenta Erdogana v tureckých volbách loni v květnu došlo k otočení kormidla měnové politiky směrem ke standardnímu jestřábímu přístupu.
  • Když na trading není ani pomyšlení
    Jsou v životě situace, které mění běh dosavadního života. Někdy celému lidstvu, někdy celým kontinentům, národům a někdy třeba jen obyvatelům několika málo vesnic. Vždy jsou to pak události, které zanechávají hluboké stopy a ve kterých je pro náš trading jen málo místa.
  • Když se cítíš být na dně, musíš přestat kopat – efekt zpětného rázu
    Čím více je tvůj názor okolím popírán, tím více mu věříš. Efekt zpětného rázu je velmi destruktivní záležitost jak v osobním a profesním životě, tak především tradingu.
  • Když se Wall Street splete?
    Když newyorská pobočka americké centrální banky (Fed) letos v lednu provedla průzkum mezi 22 největšími dealery na Wall Streetu obchodujícími americké státní dluhopisy ohledně očekávaného vývoje výnosů z těchto aktiv, tak více než tři čtvrtiny z dotázaných uvedlo, že předpokládá, že výnosy z amerických 10letých státních dluhopisů dosáhnou v polovině letošního roku na úroveň 3 procenta a více.
  • Když trh vyčkává: Jaká je psychologie tržní konsolidace?
    Konsolidace trhu je obdobím, kdy se finanční trhy zdánlivě zastavují a čekají. Toto období vyčkávání je fascinujícím příkladem, jak kolektivní psychologie obchodníků formuje tržní dynamiku. Za konsolidací často stojí soubor emocí, očekávání a kolektivního rozhodování, které se projevuje ve stagnaci cen. Zvlášť v tradingu, kde každý sebemenší pohyb má svůj význam, může být konsolidace klíčem k porozumění tomu, co se na trzích skutečně děje.
  • Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
    Ten pocit, kdy trh stagnuje, pohyby jsou nevýrazné a nic zásadního se neděje... Většina traderů má tendenci cítit se nekomfortně a hledat „něco“, co by mohli obchodovat. Ale právě v těchto chvílích je umění čekat jednou z nejdůležitějších dovedností, které odlišují úspěšné tradery od těch průměrných. Pojďme se podívat, proč je trpělivost v tradingu tak zásadní a jak ji využít ve svůj prospěch.
  • Když venku prší, burza je zavřená, pes spí, manželka je pryč a děti se nehlásí...
    Jako když Pepek (Avatar) mudrdluje. (je to sice divný slovo, ale já mu rozumím).
  • Keď máte pravdu, no nemáte zisk
    Sú obchody pri ktorých by ste si najradšej niekedy vytrhali všetky vlasy? Kedy si hovoríte, ten SL pokyn mi „vybralo“ len o pár pipov, to nie je možné, aby to nebolo zmanipulované. Tak takéto obchody zažíva občas každý obchodník. Ja som sa o jeden podelím s vami.
  • Kedy bude definitívny bull-run na Bitcoine?
    Ahojte traderi. Dnes sa pozrieme na klasickú analýzu kryptomenového trhu a povieme si aj kedy môžeme očakávať bull-run na kryptomenách a čo musí byť v takom prípade splnené.
  • Kedy je ideálny čas na nákup kryptomien a ako nakupovať v bull markete?
    Kedy je ideálny čas na nákup Bitcoinu?
  • Kedy prerazíme 20 000 USD na Bitcoine?
    Bitcoin aktuálne sedí na hranici 19 000 USD a sedí tam už nejaký čas. Minulý týždeň sme na niektorých burzách išli na nové ATH avšak nebolo to na všetkých burzách. Rovnako sme na niektorých burzách prekonali magickú hranicu 20 000 USD, kedy však prekonáme hranicu 20 000 USD na všetkých burzách a na dlhšie obdobie?
  • Kedy začať investovať do akcií
    Aj keď v posledných dňoch zažívame na trhoch zaujímavé nárasty, stále to nič nie je oproti tomu ako predtým padli indexy. Často sa dočítame rôzne pozitívne správy ako sa darí bojovať s vírusom alebo ako budú vlády vo veľkom pomáhať ľuďom a firmám v problémoch ale nezabúdajme, že dôležité čísla ešte len budú publikované.
  • Kiwi se brání útoku dolaru, tomu však mohou pomoci technické patterny
    Konsolidujícímu novozélandskému dolaru se podařilo zpomalit prudký atak americké měny z průběhu třetího čtvrtletí. Od léta novozélanďané mohli pozorovat oslabení své měny o celou jednu osminu, když od července odepsala přes 12,5 procent.
  • Klam plánování – na burze nedokážeme vůbec nic ovlivnit
    Přijmutí fatu, že na finančních trzích dokážeme ovlivnit pouze své vlastní chování, může být klíčem k ziskovému tradingu.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex