Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Jak jistě už každý trader zjistil, tak k tradingu bohužel patří i ztráty. Sice se nejedná o příliš populární záležitost, protože lidé obecně neradi dělají chyby, nicméně trading není o tom mít pořád pravdu, ale spíše vydělat peníze v okamžiku, kdy ji máme a minimalizovat ztrátu, když ji nemáme. Proto se v tomto článku podíváme na dva obchody, které nakonec skončily ztrátou.
USD/CHF – M5
Obchodní myšlenka v tomto případě byla velmi jednoduchá. Trh se nacházel v down trendu a vytvářel nižší maximální ceny, což velmi často bývá signál pro pokračování down trendu. V podobných situacích je to většinou jen o čekání na to, než trh provede volatilnější cenový pohyb. Ovšem zde se tento scénář nerealizoval a trh prorazil jak hodnotu klesající trendové čáry, tak nakonec i cenové maximum, kde jsem měl stop loss. Obchodní myšlenka se tedy nepotvrdila, ale na druhou stranu zadaný SL zabránil větší ztrátě.
USD/CAD – M5
I tento obchod nakonec skončil ve ztrátě, přičemž se jednalo o velmi podobnou myšlenku. Trh konsolidoval na svém swingovém low, takže jsem očekával prolomení cenových minim a pokračování down trendu. V tomto případě myšlenka po většinu času vycházela, trh generoval zisk, ovšem nepodařilo se mu prorazit cenové dno konsolidace, takže při návratu ceny na horní hranu postranního trendu došlo k ukončení obchodu na stop loss.
Důležité v obou případech bylo, že se jednalo o redukci rizika pomocí stop lossu. Obě hodnoty, které trh zasáhl, nebyly původní stop lossy. Obchody byly plánované z vyššího časového rámce, podle kterého jsem dával větší rozpětí trhu pro vytvoření cenového pohybu. Právě utažením stop lossu nad high reakce došlo ke snížení rizika, díky čemuž je možné budovat dlouhodobou konzistenci a minimalizovat kapitálové propady na obchodním účtu.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz