V dnešním Praktickém okénku se podíváme na dva ziskové obchody, které jsou charakteristické svým velmi přesným vstupem. Obě exekuce se totiž udály na základě volume profilu, což je technická pomůcka vhodná pro vyhledávání S/R zón v cenovém grafu. Také si popíšeme, na základě čeho jsem tyto cenové úrovně obchodoval, jak jsem obchody řídil a co mě vedlo k ukončení pozic v zisku.
NZD/JPY – M30
Jak jsem již v úvodu naznačil, hlavní roli v těchto obchodech sehrál volume profile, díky kterému bylo možné určit supportní zónu na měnovém páru NZD/JPY. Trh v tomto případě velmi pěkně reagoval na největší volume oblast, tzv. point of control (POC), kde vznikla nákupní reakce.
Volume profile je zajímavý tím, že trh reaguje buď na jeho hranu, tedy na takovou cenovou úroveň, kde objem začíná nabírat na důležitosti, nebo na POC, tedy na cenové úrovni, kde byl obchodován největší objem peněz. Výstup z pozice se uskutečnil na lokálním high, tedy na ceně, kam trh vedl svou poslední nákupní reakci.
USD/CAD – M30
V této ukázce sehrál hlavní roli při vstupu do obchodu právě point of control. Intradenní rezistence disponovala jak objemem, tak také pivotovým low, tedy cenovým výběžkem, který v minulosti vyznačil nejnižší cenu postranního pohybu, kterou následně trh prorazil a vznikla tak v trhu bariéra v podobě rezistence.
Čekající limitní příkaz jsem umístil právě před hodnotu pivotového low, což přineslo velmi pěkný vstup do short obchodu za tu nejlepší cenu, která byla v té době na trhu k dispozici. Takto přesné obchody nejsou sice na denním pořádku, ale když se stanou, tak to potěší. Výstup z obchodní pozice jsem realizoval na ceně nejbližšího supportu, kde však trh nějakou dobu konsolidoval, než se vydal výrazným cenovým pohybem ještě níže. Suma sumárum, zisk z těchto dvou obchodů činil celkem 90 pips.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass